Welcome
Your shopping cart is empty.

 
Review the Dublin Theatre Festival Archives 

Dublin Theatre Festival was established in 1957, making it Europe's longest-running specialist theatre festival. Over the years the festival has premiered work by Ireland's theatre greats and staged productions by some of the world's most celebrated artists and companies.

Our digital archive is a work-in-progress, compiled with the assistance of Patrick Lonergan, Aoife Spillane-Hinks, Annette Ryan and Siobhra Quinlan. Further resources about past festivals and productions, including imagery, credits and promotional materials will be uploaded to the website over time. Meanwhile, for more information on productions staged as part of the festival from the year 1992 - 2013, visit our secondary archive .
 

1957 | 1958 | 1959 | 1960 | 1961 | 1962 | 1963 | 1964 | 1965 | 1966 | 1967 | 1968 | 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975 | 1976 | 1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 |
 

Dublin International Theatre Festival 1957 (13 - 26 May)
Dublin Grand Opera Society
Aida by Giuseppe Verdi
Conductor Franco Patane
Gaiety Theatre

Dublin Grand Opera Society
The Barber of Seville by Gioachino Rossini
Conductor Giuseppe Morelli
Gaiety Theatre

Royal Ballet
Checkmate by Arthur Bliss
Birthday Offering by Frederick Ashton
Directed and choreographed by Ninette de Valois
Theatre Royal

An Compántas
Cúirt an Mheán Oíche by Brian Merriman
Pocket Theatre

Théâtre National Populaire
Le Faiseur by Honoré de Balzac
Directed by Jean Vilar
Olympia Theatre

The Gilla Rua by Kenneth Reddin
Directed by Fergus Cogley
Studio Theatre Club

The Importance of Being Earnest by Oscar Wilde
Directed by Michael MacOwan
Olympia Theatre

International Folk Dance Festival
The National Stadium

Irish Festival Singers
Philips Concert Hall

Juno and The Paycock by Sean O'Casey
Directed by Ria Mooney
Abbey Theatre

Royal Ballet
Le Lac Des Cygnes by Pyotr Ilyich Tchaikovsky
Directed and choreographed by Ninette de Valois
Theatre Royal

Dublin Grand Opera Society
Madame Butterfly by Giacomo Puccini
Conductor: Franco Patane
Gaiety Theatre

Théâtre National Populaire
La Malade Imaginaire by J-B. P. Molière
Directed by Jean Vilar
Olympia Theatre

Hilton Edwards and Micheál Mac Liammóir Productions and Longford Productions
The Old Lady Says No! by Denis Johnston
Directed by Hilton Edwards
Gate Theatre

The Playboy of the Western World by J.M. Synge
Golden Jubilee Production
Directed by Ria Mooney
Abbey Theatre

An Pósadh by Douglas Hyde
Directed by Tomás Mac Anna
Abbey Theatre

The Rose Tattoo by Tennessee Williams
Directed by Alan Simpson
Pike Theatre

A Season of Yeats's Plays: 'The Land of Heart’s Desire', 'Hawk’s Well', 'Purgatory ', ' The Shadowy Waters ', ' The Dreaming of the Bones ', ' The Cat and the Moon ', and 'The Unicorn from the Stars ' by W.B. Yeats
Directed by Jim Fitzgerald
Globe Theatre

The Royal Ballet
The Shadow by John Cranko, Symphonic Variations by Frederick Ashton and Ballet Imperial by George Balanchine
Directed by Ninette de Valois
Theatre Royal

The Royal Ballet
Les Sylphides, music by Frédéric Chopin orchestrated by Alexander Glazunov
Directed and choreographed by Ninette de Valois
Theatre Royal

Back to top

Dublin International Theatre Festival 1958

This Festival was to have featured plays by Samuel Beckett, The Drums of Father Ned by Sean O’Casey, and an adaptation of Joyce’s Ulysses by Alan McClelland

It was officially ‘postponed’ following objections to the inclusion of this ‘obscene’ and ‘objectionable’ material by Archbishop John Charles McQuaid and opposition to this by artists.

Back to top

Dublin International Theatre Festival 1959 (14-26 September)

Lyric Players
The Death of Cuchulain and Oedipus at Colonus by W.B, Yeats
Directed by Mary O’Malley
Dagg Hall

Deirdre of the Sorrows by J. M. Synge
Directed by Tony Page
Liffey Theatre and Eblana Theatre

Louis Elliman in association with Edwards-Mac Liammóir Productions
The Dreaming Dust by Denis Johnston
Directed by Hilton Edwards
Gaiety Theatre

Lotte Goslar Company
For Humans Only, accompanied by Quatre Barbus
Directed by Lotte Goslar
Olympia Theatre

Lord Longford Productions
The Good Natured Man by Oliver Goldsmith
Directed by Dan O’Connell
Gate Theatre

London Festival Ballet with London Philharmonic Orchestra
Harlequinade by Riccardo Drigo and The Dying Swan by Camille Saint-Saëns
Performed by Alicia Markova
Artistic Director: Anton Dolin
Theatre Royal

The Hogarth Puppets
Directed, conceived, and performed by Jan Russell and Ann Hogarth
Olympia Theatre

Inquisition by Diego Fabbri
Translated from Italian by Carolyn Swift
Directed by Alan Simpson
Pike Theatre

Orion Productions
Lady Spider by Donagh McDonagh
Directed by Jim Fitzgerald
Gas Company Theatre

Landscape With Figures by Cecil Beaton
Directed by Douglas Seale
Olympia Theatre

Leave it to the Doctor by Anne Daly
Directed by Ria Mooney
Abbey Theatre

Necropolis by Roger McShane
Directed by Roger McShane
Lantern Theatre Club

Orson Welles at Midnight
Solo Recital
Gaiety Theatre

Globe Theatre Company
The Simpleton of the Unexpected Isles by G.B. Shaw
Directed by Godfrey Quigley
Gaiety Theatre

Súgán Sneachta by Máiréad Ní Ghráda
Directed by Tomás Mac Anna
Abbey Theatre

London Festival Ballet with London Philharmonic Orchestra
Swan Lake by Pyotr Ilyich Tchaikovsky and Don Quixote by Ludwig Minkus
Artistic Director: Anton Dolin
Theatre Royal

London Festival Ballet with London Philharmonic Orchestra
Symphony For Fun by Don Gillis and London Morning by Noel Coward
Artistic Director: Anton Dolin
Theatre Royal

Back to top

Dublin International Theatre Festival 1960 (12 - 25 September)

Belgrade Theatre Trust (Coventry)
Hassan by James Elroy Flecker
Directed by Basil Dean
Olympia Theatre

Orion Productions
The Highest House on the Mountain by John B. Keane
Directed by Barry Cassin
Gas Company Theatre

Longford Productions
An Ideal Husband by Oscar Wilde
Directed by Christopher Casson
Gate Theatre

Edwards-Mac Liammóir Productions
The Importance of Being Oscar by Micheál Mac Liammóir
Directed by Hilton Edwards
Gaiety Theatre

The Kreutzer Sonata by Leo Tolstoy, adapted by Roderick Lovell and Hannah Watt
Directed by Louis Lentin
Pike Theatre

Old Vic Company
Macbeth by William Shakespeare
Directed by Michael Benthall
Olympia Theatre

Globe Theatre/Liffey Theatre Productions
Mourn the Ivy Leaf by G. P. Gallivan
Directed by Godfrey Quigley
Eblana Theatre

The Playboy of the Western World by J. M. Synge
Directed by Shelagh Richards
Gaiety Theatre

Pike Theatre Productions
The Scatterin’ by James McKenna
Directed by Alan Simpson and Carolyn Swift
Abbey Lecture Hall

The Song of the Anvil by Bryan MacMahon
Directed by Ria Mooney
Abbey Theatre

Spailpín, a Rúin by Seán MacRéamoinn
With music by Sean Ó Riada
Directed by Frank Dermody
An Damer

Cyril Cusack Productions
The Voices of Doolin by Walter Macken
Directed by Jim Fitzgerald
Gaiety Theatre

Globe Theatre/Liffey Theatre
A Walk on the Water by Hugh Leonard
Directed by Jim Fitzgerald and Godfrey Quigley
Eblana Theatre

Back to top

Dublin International Theatre Festival 1961 (10 - 24 September)

All the World's a Stage (Shakespearean scenes/speeches) by William Shakespeare
Performed by Jack Aronson and Mary Rose McMaster
Dagg Hall

Lyric Players Theatre
Brand by Henrik Ibsen
Directed by Mary O’Malley
Dagg Hall

Compagnie de Rigault
L'École des Femmes by J-B P. Molière and L'École des Mères by P. Marivaux
Directed by Jean de Rigault
Olympia Theatre

Lyric Players Theatre
The Hour Glass, The Dreaming of the Bones , and The Player Queen by W.B. Yeats
Directed by Mary O’Malley
Dagg Hall

Compagnie de Rigault (Paris)
Monsieur Chasse by G. Feydeau
Directed by Jean de Rigault
Olympia Theatre

Dublin Festival Company
Mrs. Warren's Profession by G.B. Shaw
Gaiety Theatre
Directed by Gerard Healy

Orion Productions
No More in Dust by John B. Keane
Directed by Barry Cassin
Gas Company Theatre

North City Traffic Straight Ahead by James Douglas
Pike Theatre Productions
Directed by Alan Simpson
Gaiety Theatre

Gemini Productions
The Passion of Peter Ginty by Hugh Leonard
Directed by Godfrey Quigley
Gate Theatre

Plays in the Abbey Tradition (revivals of plays in repertoire, including Richard Johnson’s The Evidence I Shall Give , Lennox Robinson’s Whiteheaded Boy , Louis D’Alton’s This Other Eden , and the premiere of Tomás Coffey’s The Long Sorrow , which was directed by Tomás Mac Anna)
Abbey Theatre

Scéal ar Phádraig by Seán Ó Tuama
With music by Sean Ó Riada
Directed by Tomás Mac Anna
An Damer

Slings and Arrows by Fergus Linehan
Directed by Lelia Doolin
Gate Theatre

Edwards-Mac Liammóir Productions
Saint Joan of the Stockyards by Bertolt Brecht
Directed by Hilton Edwards
Gaiety Theatre

Cyril Cusack Productions
The Temptation of Mr. O by Cyril Cusack (after Kafka’s 'The Trial')
Directed by Tomás Mac Anna
Olympia Theatre

Teresa of Avila by Hugh Ross Williamson
Directed by Norman Marshall
Olympia Theatre

Caravel Productions (London)
Triple Bill: A Night Out by Harold Pinter, Barnstable by James Saunders, and Soldiers from the War Returning by David Campton
Directed by Lelia Blake
Gate Theatre

Libra
The Voice of Shem by Mary Manning (adapted from Joyce’s 'Finnegans Wake')
Eblana Theatre
Directed by Louis Lentin

Back to top

Dublin Theatre Festival 1962 (24 September – 7 October)

The American Dance Company
Directed by Richard Graham
Shelbourne Ballroom

Orion
And Him Stretched by Patrick Galvin
Directed by Barry Cassin
Eblana Theatre

The Apricot Season by Aldo Nikolaj. Translated from Italian by Terence Butler.
Directed by Allan Davis
Olympia Theatre

Cabaret of Savagery and Delight
Excerpts from Brecht, performed by Agnes Bernelle
Grafton Cinema

Arch Productions
The Cave Dwellers by William Saroyan
Directed by Marie Conmee
Dagg Hall

Courtship Through the Ages by Shirley Smith and Peter O’Shaughnessy
St Anthony’s Theatre

Cúirt an Mheán Oíche , adapted by Eoghan Ó Tuairisc
Directed by Tomás Mac Anna
An Damer

Dublin Stage Company
Dossers by William J. Murdock
Directed by Bill Skinner
Pike Theatre

Fiesta Citana
Spanish Gypsy Company
Gaiety Theatre

Fursey by Fergus Linehan, adapted from the novel 'The Unfortunate Fursey' by Murvyn Wall
Directed by Alan Simpson
Gaiety Theatre

A Jew Called Sammy by John McCann
Directed by Tomás Mac Anna
Abbey Theatre

Gemini Productions
Little City by Seamus Byrne
Directed by Barry Cassin
Gate Theatre

Long Day’s Journey Into Night by Eugene O’Neill
Directed by Frank Dermody
Abbey Theatre

Murder in the Cathedral by T. S. Eliot
Directed by Nora Lever
St Patrick’s Cathedral

One Actor – Nine Voices
Richard Morris with excerpts from Shakespeare
Studio Theatre

Othello by William Shakespeare
Edwards-Mac Liammóir Productions
Directed by Hilton Edwards
Gaiety Theatre

Pictures in the Hallway by Sean O'Casey
Adapted for stage reading by Paul Shyre
Directed by Peter Duiguid
Olympia Theatre

The Pinedus Affair by Paolo Levi
Art Theatre Productions
Directed by Louis Lentin
Father Matthew Hall

Gemini Productions
Stephen D by Hugh Leonard
Directed by Jim Fitzgerald
Gate Theatre

Tennent Productions
A Touch of the Poet by Eugene O'Neill
Directed by Toby Robertson
Olympia Theatre

Portora Royal School
Waiting for Godot by Samuel Beckett
Pocket Theatre

A Whisper in God’s Ear by Sam Birnkrant
Gas Company Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1963 (24 September – 6 October)

New Theatre Productions
The Big Finish by Gerry Simpson
Directed by Frank J. Bailey
Irish Life Theatre

Carrie by Wesley Burrowes, Michael Coffey, and James Douglas
Directed by Peter Collinson
Olympia Theatre

Jean Erdman Company
The Coach with the Six Insides: Characters from James Joyce's Finnegans Wake by Jean Erdman
Directed by Jean Erdman
Eblana Theatre

Gemini Productions
Dublin One by Hugh Leonard
Directed by Barry Cassin
Gate Theatre

Dúchas , an adaptation of Roots by Arnold Wesker
Translated into Irish by Pádraig Ó Gaora
Directed by Séamus Páircéir
An Damer

Envoy Productions
Happy Days by Samuel Beckett
Directed by John Beary
Eblana Theatre

Inquiry at Lisieux by Marcelle Maurette
Translated by Chloe Gibson and Adrian Vale
Directed by Chloe Gibson
Olympia Theatre

Edwards-Mac Liammóir Productions
The Last P.M. by Conor Farrington
Directed by Hilton Edwards
Gate Theatre

A Little Winter Love by Alun Owen
Directed by Godfrey Quigley
Gaiety Theatre

The Man from Clare by J.B. Keane
Directed by Frank Dermody
Abbey Theatre

Romar Productions
Moytura by Padraic Colum and The Tinker's Wedding by J.M. Synge
Directed by Liam Miller
Pike Theatre

Gemini Productions
The Poker Session by Hugh Leonard
Directed by Jim Fitzgerald
Gate Theatre

Edwards-Mac Liammóir Productions
Stella by Conor Farrington
Directed by Hilton Edwards
Gaiety Theatre

The Successor by Reinhard Raffalt
Translated from German by Stephen Vass
Directed by Frank Dermody
Abbey Theatre

John Molloy
The Tin Soldier by Arthur Johansson and Once Upon Eternity by William Finnan
Dagg Hall

Back to top

Dublin Theatre Festival 1964 (21 September – 4 October)

Ages of Man by John Gielgud
Recital of passages from Shakespeare
Abbey Theatre

M. P. Productions
Cu-Cu, Jug-Jug, Pu-We by Wesley Burrowes (script and lyrics)
Directed by Michael Bogdin
Irish Life Theatre

Vulcan-Nimara Productions
Do You Know the Milky Way? by Karl Wittlinger
Directed by Michael Lindsay-Hogg
Eblana Theatre

Javelin Productions
The Eye of a Stranger by Adrian Vale
Directed by Jim Fitzgerald
Eblana Theatre

Taurus productions
The Forests of the Night by Arnold Sundgaard
Directed by Louis Lentin
Irish Life Theatre

Orion Productions
The Ice Goddess by James Douglas
Directed by Laurence Bourne
Gate Theatre

Gemini Productions
The King of the Castle by Eugene McCabe
Directed by Godfrey Quigley
Gaiety Theatre

Laurette Productions
Laurette by Stanley Young
Directed by Albert Marre
Olympia Theatre

The Lunatic, the Lover and the Poet by John Gielgud, after Shakespeare
Dagg Hall

Elliman, Edwards-Mac Liammóir Productions
Philadelphia, Here I Come! by Brian Friel
Directed by Hilton Edwards
Gaiety Theatre

Sir Buccaneer by Henry Morgan and G.P. Gallivan
Directed by George Meredith
Olympia Theatre

The Wooing of Duvessa by M. J. Molloy
Directed by Frank Dermody
Abbey Theatre

Edwards-Mac Liammóir Productions
You Never Can Tell by G. B. Shaw
Directed by Chloe Gibson
Gate Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1965 (20 September – 3 October)

Bior by Diarmuid Ó Súilleabháin
Directed by Edward Golden
An Damer

Premier Productions
Campobasso by G.P. Gallivan
Directed by Frank J. Bailey
Irish Life Theatre

Dearest Dracula by Margaret Hill, Charlotte Moore, Jack Murdoch, Fran Landsman, and Joyce Adcock
Directed by Gordon Caleb
Olympia Theatre

Deirdre by W.B. Yeats
Special Centenary Performance
Abbey Theatre

City Film Corporation in association with Dublin Theatre Festival
Gallows Humour by Jack Richardson
Directed by Joseph Strick
Olympia Theatre

York Promotions
The Game by Alun Owen
Directed by Godfrey Quigley
Gaiety Theatre

Gemini Productions
Gone Tomorrow by Tom Coffey
Directed by Barry Cassin
Gate Theatre

Hogan's Goat by William Alfred
Directed by Louis Lentin
Olympia Theatre

The Life of Galileo by Bertolt Brecht
Directed by Tomás Mac Anna
Abbey Theatre

Little Malcolm and his Struggle Against the Eunuchs by David Halliwell
Directed by Patrick Dromgoole
Gaiety Theatre

Muses with Milligan by Spike Milligan
Abbey Theatre

Elmar Productions
Not with a Bang by Kevin Casey
Directed by Laurence Bourne
Eblana Theatre

Peter Bridge Productions in association with Dublin Theatre Festival
One Man's Show
Directed by Larry Adler
Eblana Theatre

Talking about Yeats by Micheál Mac Liammóir
Directed by Hilton Edwards
Shelbourne Rooms

Gemini Productions
When the Saints Go Cycling In by Hugh Leonard, an adaptation of Flann O'Brien’s 'The Dalkey Archive'
Directed by Denis Carey
Gate Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1966 (3 - 16 October)

All Gods Die On Friday by Michael McDonnell
Directed by Sean Cotter
Eblana Theatre

Breakdown by Eugene McCabe
Directed by Chloe Gibson
Gate Theatre

Gemini Productions
Cemented with Love by Sam Thompson, adapted for the stage by Tomás Mac Anna
Directed by Barry Cassin
Gaiety Theatre

Dylan by Sidney Michaels in association with Jack Aranson
Directed by Jim Fitzgerald and Jack Aranson
Gaiety Theatre

Hogan's Goat by William Alfred
Directed by Louis Lentin
Olympia Theatre

Hughie by Eugene O'Neill
Directed by Sean Cotter
Eblana Theatre

Jack and Jill and After by Angela Vale and John Molloy
Gas Company Theatre

Love and a Bottle by George Farquhar
Directed by William Chappell
Gate Theatre

Gemini Productions
Mick and Mick by Hugh Leonard
Directed by Guy Verney
Olympia Theatre

One For The Grave by Louis MacNeice
Directed by Frank Dermody
Abbey Theatre

Out of Africa: A Dramatic Recital from the novel by Karen Blixen
Directed by Maria Corvin
Irish Life Theatre

Bradov Productions
A Quick One 'Ere-And Out The Other by Terence Brady and Michael Bogdanov
Directed by Michael Bogdanov
Eblana Theatre

Tycoon by Seán Ó hEidirsceoil
Directed by Noel Ó Briain
An Damer

Back to top

Dublin Theatre Festival 1967 (2 - 15 October)

The Living Theatre of America
Antigone by Sophocles
Directed by Julian Beck
Olympia Theatre

A Beckett Evening
Directed by Jack McGowran
Abbey Theatre

Borstal Boy , adapted from Brendan Behan’s memoir by Frank McMahon
Directed by Tomás Mac Anna
Abbey Theatre

A Brecht Evening
Directed and performed by Agnes Bernelle
Abbey Theatre

Faill an Bhfeart by Séamus O'Neill
Directed by Tomás O Muircheada
Peacock Theatre

Frankenstein by Oscar Lewenstein
The Living Theatre of America
Directed by Julian Beck
Olympia Theatre

York Productions
The Goose by Alun Owen
Directed by Alun Owen
Gate Theatre

Gustaf and His Ensemble Puppet Theatre
Produced by the Embassy of the Federal Republic of Germany
Peacock Theatre

The Invincibles by Frank O'Connor and Hugh Hunt
Directed by Hugh Hunt
Abbey Theatre

Iúdás Iscariot agus a Bhean by Seán Ó Tuama
Directed by Noel Ó Briain
An Damer

Laugh But Listen Well by William Cappell and William Morrison
Directed by William Cappell
Gaiety Theatre

The Noon-Day Devil by Maurice Davin Power
Directed by Michael Bogdanov
Eblana Theatre

Tideway Productions
O'Flaherty VC by G. B. Shaw and The Words Upon the Window Pane by W. B. Yeats
Directed by Sean Cotter
Gaiety Theatre

Gemini Productions
The Order of Melchizedek by Críostóir Ó Floinn
Directed by Keith Darvill
Gate Theatre

Gemini Productions
The Quick and The Dead by Hugh Leonard
Directed by Barry Cassin
Olympia Theatre

The Zoo Story by Edward Albee and Please Break the Glass Gently by Michael Judge
Directed by Michael Bogdanov
Eblana Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1968 (30 September – 12 October)

Gaiety Theatre
After the Fall by Arthur Miller
Directed by Ray McAnally

Gemini Productions
The Anniversary by Bill MacIllwraith
Directed by Frank Bailey
Gate Theatre

The Au Pair Man by Hugh Leonard
Directed by Ted Kotcheff
Gate Theatre

The Black Theatre of Prague
Olympia Theatre

The Cherry Orchard by Anton Chekhov in a version by Michael Frayn
Directed by Maria Knebel
Abbey Theatre

The Colleen Bawn by Dion Boucicault
Directed by Frank J. Bailey
Gaiety Theatre

The Countess Cathleen by W. B. Yeats and The Second Kiss by Austin Clarke
The Peacock Theatre

The Death and Resurrection of Mr. Roche by Thomas Kilroy
Directed by Jim Fitzgerald
Olympia Theatre

Famine by Tom Murphy
Directed by Tomás Mac Anna
Abbey Theatre

The Fisherman and His Soul, adapted from the work of Oscar Wilde by Frank Kelly
Directed by Eugene Lambert
Dagg Hall

An Giall by Brendan Behan
Directed by Frank Dermody
The Peacock Theatre

Gunna Cam Agus Slabhra Óir by Seán Ó Tuama
Directed by Noel Ó Briain
An Damer

Old and New
A recital by Grainne Yeats
Peacock Theatre

Gemini Productions
The Orphans by Tom Murphy
Directed by Vincent Dowling
Gate Theatre

Passes in The Night by Kevin P. Grattan
Directed by Patrick Funge
Lantern Theatre Club

The Playboy of the Western World by J. M. Synge
Abbey Theatre

She Stoops to Conquer by Oliver Goldsmith
Directed by Dominic Roche
Castletown House

Smock Alley by Maureen Charlton
Directed by Martin Dempsey
Castletown House

The Stronger by August Strindberg translated by Edith and Warner Oland
Directed by Frank Dermody
Peacock Theatre

The Tailor and Ansty by Eric Cross
Directed by Tomás Ó Murchú
Peacock Theatre

Watershed by G. P. Gallivan
Directed by Roland Jaquarello
Eblana Theatre

You in Your Small Corner by Wesley Burrowes
Directed by Noel MacMahon
Four Courts Hotel

Back to top

Dublin Theatre Festival 1969 (29 September – 11 October)

The Assassin by John Boyd
Directed by Bill Bryden
Gaiety Theatre

Gemini Productions
The Barracks , adapted by Hugh Leonard from the novel by John McGahern
Directed by Tomás Mac Anna
Olympia Theatre

The Crying Room by Patrick Gilligan
Directed by Frank J. Bailey
Eblana Theatre

The Dandy Dolls by George Fitzmaurie
Directed by Hugh Hunt
Abbey Theatre

The Dublin Woman by Dominic O'Reilly
Directed by Marie Keane
Shelbourne Rooms

Artists Theatre of New York
The Immortal Husband by James Merrill
Directed by Herbert Machz and John Bernard Myers
Gate Theatre

Artists Theatre of America
In the Summerhouse by Jane Bowles
Directed by Herbert Machz and John Bernard Myers
Gate Theatre

Is Glas iad na Cnuic (The Far Off Hills) by Lennox Robinson
Peacock Theatre

John Synge Comes Next by Maurice Good
Directed by Maurice Good
Player Wills Theatre

Juno and The Paycock by Sean O'Casey
Directed by Vincent Dowling
The Abbey Theatre

King Herod Explains by Conor Cruise O'Brien
Directed by Hilton Edwards
Gate Theatre

The Liar by Micheál Mac Liammóir
Directed by Hilton Edwards
The Gate Theatre

Man and Superman by G. B. Shaw
Directed by Nat Brenner
The Gaiety Theatre

Nora Lever Productions
Mr. Handel's Visit to Dublin by Maurice Davin Power
St. Patrick's Cathedral

Period Productions
The Mullingar Recruits by George Farquhar
Directed by Dominic Roche
Olympia Theatre

On the Rocks by G. B. Shaw
Directed by Frith Banbury
Gaiety Theatre

Commonwealth United Entertainments
Opium by Roc Brynner
Player Wills Theatre
Directed by Roc Brynner

Part of the Main by Grace Butt
Directed by Desmond Perry
Eblana Theatre

Swift by Eugene McCabe
Directed by Rhona Woodcock
The Abbey Theatre

A Tale After School by James Douglas
Directed by Frank J. Bailey
Eblana Theatre

An t-Údar I nGleic by Labhrás Mac Brádaigh
Directed by Seán Ó Briain
An Damer

The Weaver's Grave by Seamas O Kelly, adapted by Mícheál Ó hAodha
Directed by Seán Cotter
Peacock Theatre

The Well of the Saints by J. M. Synge
Directed by Hugh Hunt
Abbey Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1970

The 1970 edition of Dublin Theatre Festival was postponed until 1971.

Back to top

Dublin Theatre Festival 1971 (8 – 20 March)

Ah Well, It Won't Be Long Now! by Mary Manning
Directed by Roland Jaquarello
Olympia Theatre

The Alfred Jarry Pantomime Ensemble
Eblana Theatre

Le Tréteau de Paris
Caligula by Albert Camus
Directed by Georges Vitaly
Peacock Theatre

Celibates, adapted by Allan McCleland from George Moore
Directed by Allan McCleland
Irish Life Theatre

Children of the Wolf by John Peacock
Directed by Vincent Dowling
Player Wills Theatre

An Chúis in Aghaidh Íosa by Diego Fabbri translated by Liam Ó Briain
Directed by Frank Dermody
An Damer

The Dáil Debate by G. P. Gallivan
Directed by Seán Ó Briain
Peacock Theatre

The Devil at Work by Constantine Fitzgibbon
Directed by Alan Simpson
Abbey Theatre

Doesn't Anyone Remember Murphy? by John Quinn
Directed by Eamonn Draper
Eblana Theatre

Heartbreak House by G. B. Shaw
Directed by Hilton Edwards
Gate Theatre

Edwards-Mac Liammóir Productions
It's Later Than You Think by Jean Anouilh, translated by Lucienne Hill
Directed by Hilton Edwards
Gate Theatre

A Loud Bang on June the First by Wesley Burrowes
Directed by Vincent Dowling
Abbey Theatre

Mr. Joyce Is Leaving Paris by Tom Gallacher
Directed by Robert Gillespie
Eblana Theatre

The Morning After Optimism by Tom Murphy
Directed by Hugh Hunt
Abbey Theatre

Murderous Angels by Conor Cruise O'Brien
Directed by Laurence Bourne
Gaiety Theatre

One is One, written and performed by Julian Chagrin
Peacock Theatre

Gemini Productions
The Patrick Pearse Motel by Hugh Leonard
Directed by James Grout
Olympia Theatre

Partly Furnished by Barry L. Hillman
Directed by Colm Ó Briain
Eblana Theatre

Pocléim by Liam Mac Uistin
Directed by Seán Ó Briain
Peacock Theatre

Prelude and Fugue by Clifford Bax
Directed by Eamonn Draper
Eblana Theatre

Tideway Productions
Soft Morning City compiled from various authors
Directed by Louis Lentin
Player Wills Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1972 (13 – 29 March)

Beginning to End: A Selection from the Works of Samuel Beckett by Samuel Beckett and Jack McGowran
Directed by Jack McGowran
Gaiety Theatre

Le Tréteau de Paris
Le Bourgeois Gentilhomme by J-B. P. Molière
Directed by Maurice Jacquemont
Player Wills Theatre

Brendan written and performed by Ulick O’Connor
Directed by Tomás Mac Anna
Peacock Theatre

Cruiskeen Lawn, adapted by Fergus Linehan, adapted from Myles na Gopaleen (Flann O’Brien)
Directed by Barry Cassin
Eblana Theatre

The Fourth Kingdom compiled by Tomás Mac Anna and Adrian Vale
Directed by Bill Golding
Royal Hibernian Hotel

Hamlet by William Shakespeare
Directed by Ray McAnally
Gaiety Theatre

Helfrid Foron (a mime performance)
Peacock Theatre

The House of Blue Leaves by John Guare
Directed by Michael MacAloney and Chris O’Neill
Olympia Theatre

Jeannette by Maurice Kurtz
Directed by Laurence Bourne
Gaiety Theatre

American Playhouse Theatre
The Night Thoreau Spent in Jail by Jerome Lawrence and Robert E. Lee
Directed by Jerome Lawrence
Olympia Theatre

Prisoner of the Crown by Richard F. Stockton, based on a story idea by Richard T. Herd
Directed by Tomás Mac Anna
Abbey Theatre

Dun-Ocean Enterprises
The Restless Years by Peter O’Shaughnessy
Directed by Peter O’Shaughnessy
Tech-Inst Theatre

Revival by Tom Gallacher
Directed by Robert Gillespie
Eblana Theatre

Richard’s Cork Leg by Brendan Behan, adapted by Alan Simpson
Directed by Alan Simpson
Peacock Theatre

Stag Party by Leonard Webb
Directed by Michael Rudman
Olympia Theatre

The Tantalus by Wesley Burrowes
Directed by Godfrey Quigley
Player Wills Theatre

Edwards-Mac Liammóir Productions
The True Story of the Horrid Popish Plot by Desmond Forristal
Directed by Hilton Edwards
Gate Theatre

The White House by Tom Murphy
Directed by Vincent Dowling
Abbey Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1973 (1– 13 October)

Abbey Theatre in association with the Royal Court Theatre
Bloom of the Diamond Stone by Wilson John Haire
Directed by Vincent Dowling
Abbey Theatre

Da by Hugh Leonard
Directed by James D. Waring
Olympia Theatre

Escurial by Michel De Ghelderode
Directed by Roland Jaquarello
Peacock Theatre

Gertrude Stein’s Gertrude Stein by Nancy Cole
Player Wills Theatre

The Herne's Egg by W. B. Yeats
Directed by Jim Fitzgerald
Peacock Theatre

The Importance of Being Earnest by Oscar Wilde
Directed by Alan Barlow
Abbey Theatre

Dublin Theatre Festival in association with Nora Lever Productions
Irish Music and Poetry
Directed by Nora Lever
Christ Church Cathedral

The Joslyn Circle by Harding Lemay
Directed by Liam O’Callaghan
Eblana Theatre

Juliette Greco
Royal Dublin Society Concert Hall

The Last of the Bucks by Ulick O’Connor
Directed by Tomás Mac Anna and Jim Fitzgerald
Castletown House

World Theatre Productions
Lord Arthur Saville's Crime, adapted by Constance Cox from Oscar Wilde
Gresham Hotel

World Theatre Productions
Marcella, adapted by Godfrey Quigley from a novel by Brinsley MacNamara
Directed by Martin Dempsey
Olympia Theatre

Noone by Joe O’Donnell
Edwards-Mac Liammóir Productions in association with Gemini Productions Gate Theatre
Directed by Hilton Edwards

The Only Street by Tom Gallacher
Directed by Robert Gillespie
Eblana Theatre

Edwards-Mac Liammóir Productions
Prelude in Kazbek Street by Micheál Mac Liammóir
Directed by Hilton Edwards
Gate Theatre

Eamonn Andrews Studios
Prisoner of Second Avenue by Neil Simon
Directed by Fred O’Donovan
Gaiety Theatre

Purgatory by W. B. Yeats
Directed by Jim Fitzgerald
Peacock Theatre

Sunshine Boys by Neil Simon
Gaiety Theatre

Special Molière Tri-Centenary Productions
Tartuffe by J-B. P. Molière, translated by Donal M. Frame
Directed by Maurice Jacquemont
Royal Dublin Society Concert Hall

London Theatre Company
Under Milk Wood by Dylan Thomas
Peacock Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1974 (30 September - 12 October)

Edwards-Mac Liammóir Productions
Black Man’s Country by Desmond Forristal
Directed by Hilton Edwards
Gate Theatre

Crock, adapted by Turlough McConnell and David Meade from James Stephens’s novel, The Crock of Gold
Directed by Alan Simpson
Gaiety Theatre

World Theatre Productions
Everything in the Garden, adapted by Edward Albee from the play by Giles Cooper Directed by Ann O’Driscoll
Gresham Hotel

Feminine Plural by Leila Blake
Player Wills Theatre

7:84 Theatre Company
The Game’s a Bogey by John McGrath
Directed by John McGrath
Dublin City Theatre

The Gathering by Edna O’Brien
Directed by Barry Davis
Abbey Theatre

The Happy Go Likeable Man , adapted by Jim Sheridan from J-B. P. Molière
Directed by Joe Dowling
Peacock Theatre

Jacques Brel is Alive and Well and Living in Paris, adapted by Eric Blau and Mort Shuman from Jacques Brel
Directed by Bill Keating
Eblana Theatre

Just Libby by Libby Morris
Player Wills Theatre

Four-in-One Players
The Letter by Noel O’Brien
Directed by Chris O’Neill
Project Arts Centre

The Morgan Yard by Kevin O’Morrison
Directed by Paul Shyre
Olympia Theatre

Motherlove by August Strindberg, translated by Arvid Paulson
Directed by Pat Laffan
Peacock Theatre

Four-in-One Players
On the Outside by Tom Murphy and Noel O’Donoghue
Directed by Chris O’Neill
Project Arts Centre

L’Orfeo by Monteverdi
Christ Church Cathedral

Pride and Prejudice, adapted by Helen Jerome from Jane Austen
Directed by Nora Lever
Castletown House

Nora Lever Productions
Strongbow by Maurice Davin Power
Directed by Nora Lever
Christ Church Cathedral

Summer by Hugh Leonard
Directed by Brian Murray
Olympia Theatre

Théâtre de La Huchette performing the work of Guy de Maupassant and Jacques Prévert
Directed by Nicolas Bataille
Player Wills Theatre

Dublin Comedy Theatre
The Third Policeman , adapted by Eamon Morrissey from the novel by Flann O’Brien
Directed by Eamon Morrissey
Gate Theatre

Ulysses In Nighttown , adapted by Marjorie Berkentin from James Joyce’s Ulysses
Directed by Tomás Mac Anna
Abbey Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1975 (29 September - 11 October)

Arms and the Woman by Sean O’Driscoll
Directed by Peter O’Shaughnessy
John Player Theatre

Gemini Productions
A Borderline Case by Harry Barton
Directed by Barry Cassin
Eblana Theatre

Dreaming (Or Am I?) by Luigi Pirandello and The Old Tune by Robert Pinget, adapted and translated by Samuel Beckett
Directed by Pat Laffan
Peacock Theatre

Innish , adapted by Fergus Linehan and Jim Doherty from Lennox Robinson’s Drama at Inish
Directed by Alan Simpson
Abbey Theatre

Dublin Comedy Theatre
The Inspector, adapted by Eamon Morrissey, adapted from Nikolai Gogol
Directed by Desmond Perry
Gate Theatre

Irish Theatre Company
Irishmen by Hugh Leonard
Directed by James D. Waring
Gaiety Theatre

Theatre on the Balustrade
Love? and Plays Without Words (including mimes by Samuel Beckett)
Directed by Ladislav Fialka
Gaiety Theatre

Lulu by Frank Wedekind
Directed by Agnes Bernelle
Project Arts Centre

Edwards-Mac Liammóir Productions
The Real Charlotte , adapted by Adrian Vale and Terence de Vere White from Somerville and Ross’s novel
Directed by Hilton Edwards
Gate Theatre

Rhyming Couplets by Kevin Grattan
Directed by Joe Dowling
Peacock Theatre

The Sanctuary Lamp by Tom Murphy
Directed by Jonathan Hales
Abbey Theatre

Gemini Productions
The Sea Horse by Edward Moore
Directed by Robert Gillespie
Eblana Theatre

Nora Lever Productions
So Great a Sweetness, compiled by Anne Tate from Yeats, Maud Gonne, Katherine Tynan, Lady Gregory, and Edward Martyn
Directed by Nora Lever
Castletown House

World Theatre Productions
Spokesong by Stewart Parker
Directed by Michael Heffernan
John Player Theatre

Venus and Adonis by John Blow and Il Combattimento di Tancredi e Clorinde by Monteverdi
Produced by Anne Makower
Christ Church Cathedral

What a Bloody Circus by Eugene Ionesco translated by Donal Watson
Directed by Petrika Ionesco
Peacock Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1976 (27 September - 9 October)

Adam and Eve by Alan Dee
Choreographed by Mavis Ascott
State Cinema, Phibsboro

Article Five by Brian Phelan
Directed by Michael Sheridan
Project Arts Centre

Wilmot Theatrical Services
The Canning Town Cowboy by Shane Connaughton
Directed by Pam Brighton
Coláiste Mhuire

The City Whose Lord is a Child by Henry de Montherlant, translated by Christophe Campos
Directed by Jim Waring
Eblana Theatre

Cries from Casement as his Bones are Brought to Dublin , adapted by Paddy Scully from David Rudkin’s original radio play
Directed by Paddy Scully
Project Arts Centre

Eamon Andrews Studio and HM Tennent Ltd
Dead Eyed Dicks by Peter Kind
Directed by Lionel Harris
Special preview in aid of Amnesty International
Gaiety Theatre

The Devil’s Own People by Patrick Galvin
Gemini Productions Gaiety Theatre
Directed by James D. Waring

Friends by Kevin O’Connor
Directed by Kevin McHugh
Peacock Theatre

Gemini Productions
The Giant Lobelia by Harry Barton
Directed by Barry Cassin
Eblana Theatre

The Hard Life, adapted by Pat Layde from Flann O’Brien
Directed by Alan Simpson
Peacock Theatre

Jack Be Nimble by Tom Mac Intyre
Directed by Patrick Mason
Peacock Theatre

Amber Productions
Lysistrata, adapted by Anna Manahan and Agnes Bernelle from Alan A. Summerstein’s translation of Aristophanes
Directed by Agnes Bernelle
John Player Theatre

Mobile Homes by Jim Sheridan
Directed by Peter Sheridan
Project Arts Centre

Moby Dick, adapted by Jack Aranson, from Hermann Melville’s novel
Directed and performed by Jack Aranson
St. Catherine’s

Nora Lever Productions
More Stately Mansions by Eugene O’Neill
Directed by Nora Lever
John Player Theatre

Icelandic Theatre Company
Operation Shield Rock by Jonas Arnason, translated by Alan Boucher
Peacock Theatre

The Plough and The Stars by Sean O’Casey
Golden Jubilee Performance
Directed by Tomás Mac Anna
Abbey Theatre

The Rivals by Richard Brinsley Sheridan
Directed by William Chappell
Abbey Theatre

Edwards-Mac Liammóir Productions
The Seventh Sin by Desmond Forristal
Directed by Hilton Edwards
Gate Theatre

A Song of Scandal, adapted by Maureen Charlton and Annette Perry from Richard Brinsley Sheridan
Directed by Alice Dalgarno
Pavilion Theatre

Joint Stock Company presented by Dublin Theatre Festival in association with the Abbey Theatre
The Speakers
Directed by Max Stafford-Clark
Abbey Theatre

Tales of the Emigrants
Children’s T Company
various locations

Tea and Sex and Shakespeare by Thomas Kilroy
Directed by Max Stafford-Clark
Abbey Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1977 (3 - 15 October)

Aisling Mhic Artain by Eoghan Ó Tuairisc
Directed by Eddie Golden
Peacock Theatre

Irish Theatre Company
As You Like It by William Shakespeare
Directed by Joe Dowling
Gaiety Theatre

Catchpenny Twist by Stewart Parker
Directed by Pat Laffan
Peacock Theatre

Cock-a-doodle-dandy by Sean O’Casey
Directed by Tomás Mac Anna
Abbey Theatre

Conversation About An Absent Lover by Peter Hacks
Directed by Sean Tracey
Project Arts Centre

Project Arts Centre
The Liberty Suit by Peter Sheridan and Gerard Mannix Flynn
Directed by Jim Sheridan
Olympia Theatre

Living Quarters by Brian Friel
Directed by Joe Dowling
Abbey Theatre

The Mother, adapted by Bertolt Brecht from Maxim Gorky
Directed by Donald Taylor-Black
Project Arts Centre

Old World by Aleksei Arbuzov, translated by Ariadne Nicolaeff
Directed by Chloe Gibson
Eblana Theatre

On Baile’s Strand by W.B. Yeats
Directed by Jim Sheridan
Project Arts Centre

Irish Theatre Company
The Proposal by Anton Chekhov
Directed by Andy Hinds
Players Theatre

Purgatory by W.B. Yeats
Directed by Jim Sheridan
Project Arts Centre

Rings For a Spanish Lady by Antonio Gala, translated, directed, and, adapted by Peter Luke
Gaiety Theatre

Gemini Productions
The Runner Stumbles by Milan Stitt
Directed by Barry Cassin
Gate Theatre

Théâtre Present
La Serrure by Jean Tardieu and La Voix Humaine by Jean Cocteau
With Arlette Thomas and Pierre Peyrou
John Player Theatre

Talbot’s Box by Thomas Kilroy
Directed by Patrick Mason
Peacock Theatre

Irish Theatre Company
The Twinkling Twins by Renee de O’Baldai
Directed by Andy Hinds
Players Theatre

Travesties by Tom Stoppard
Directed by Tomás Mac Anna
Abbey Theatre

7:84 Theatre Company
Trembling Giant by John McGrath
Directed by John McGrath
John Player Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1978 (2 - 21 October)

Monique Couterier
L'Aurore Boreale by Pierre Bourgeade
Directed by Herve Alexandre
Edmund Burke Hall

Gemini Productions
Bonfire by Joe O’Donnell
Directed by Robert Gillespie
Eblana Theatre

Catappletits by Pascal Pettit
Directed by Patrick Laffan
Peacock Theatre

Woodside Productions
Chapter Two by Neil Simon
Directed by Louis Beachner
Olympia Theatre

Dance of Death by August Strindberg, adapted by Peter O'Shaughnessy
Directed by Mary Elizabeth Burke-Kennedy
Focus Theatre

Mavis Ascott Dance Company
Dance, Dance, Dance
Choreographed by Mavis Ascott
John Player Theatre

Deirdre by Ulick O’Connor
Directed by James Flannery
Edmund Burke Hall

Diarmuid agus Grainne by Micheál Mac Liammóir
Directed by Joe Dowling
Peacock Theatre

Elephant Man by Bernard Pomerance
Directed by Patrick Mason
Project Arts Centre

Pirate Jenny Company
Emigrants by Peter Sheridan
Directed by Jim Sheridan
Project Arts Centre

Edwards-Mac Liammóir Productions
Encounter in the Wilderness by Hugh Carr
Directed by Agnes Bernelle
Gate Theatre

Fando and Lis by Fernando Arrabal
Directed by Martin Drury
Players Theatre

The Grand Inquisitor by Ulick O’Connor
Directed by James Flannery
Edmund Burke Hall

Irish Theatre Company
Heartbreak House by G.B. Shaw
Directed by Edward Golden
Oscar Theatre

University College Dublin
I'm Not Talking About Soup by Harry White
Directed by Ben Barnes
at Players Theatre

World Theatre Productions
In Sand by Jack B. Yeats
Directed by Beryl Fagan
Oscar Theatre

Test Theatre Company, Munich
Kabale Und Liebe by Friedrich Schiller
Edmund Burke Hall

Estelle Parsons at
Miss Margrida’s Way by Roberto Athayde
Directed by Roberto Athayde
Edmund Burke Hall

Swiss Mime Group
Mummenschanz
Gaiety Theatre

Irish Ballet Company
The Playboy of the Western World , a ballet based on the play by J.M. Synge
Choreographed by Joan Denise Moriarty
Olympia Theatre

Royal Court Theatre
A Prayer for My Daughter by Thomas Babe
Directed by Max Stafford-Clark
Project Arts Centre

Living Theatre
Prometheus Changed
Directed by Julian Beck
Olympia Theatre

Edwards-Mac Liammóir Productions
Proxopera , adapted by Peter Luke from Benedict Kiely
Directed by Hilton Edwards
Gate Theatre

RTÉ Players
Sauce for the Goose by Georges Feydeau, translated by Peter Meyer
Directed by Jean Claude Amyl
Gaiety Theatre

Stage One Players
Streamers by David Rabe
Directed by Sean Treacy
Eblana Theatre

Submarine by Ulick O’Connor
Directed by James Flannery
Edmund Burke Hall

The Two Executioners by Fernando Arrabal
Directed by Martin Drury
Players Theatre

Uncle Vanya by Anton Chekhov
Directed by Vladimir Monakhov
Abbey Theatre

Threadbare Theatre Company
Victoriana – works by G.B. Shaw, Guy de Maupassant, and William McGonagle
Directed by John Olohan and Ronan Paterson
Players Theatre

When Am I Gettin' Me Clothes? by Pat Ingoldsby
Directed by Donald Taylor Black
Peacock Theatre

Irish Theatre Company
Where All Your Dreams Come True by Jim Sheridan from an original idea by Annie Kilmartin
Directed by Paul Brennan
Abbey Methodist Hall, Dublin

Back to top

Dublin Theatre Festival 1979 (1 – 13 October)

Dublin Stage One
American Buffalo by David Mamet
Directed by Fred Haines
Eblana Theatre

University College Cork Drama Society
Antigone by Jean Anouilh
Players Theatre

Birds, Beasts, and Flowers by John Carroll
Directed by John Carroll
Edmund Burke Hall

Edwards-Mac Liammóir Productions
Captive Audience by Desmond Forristal
Directed by Hilton Edwards
Gate Theatre

A Child Growing Up by David Kemp
John Player Theatre

National Theatre of Great Britain
Close of Play by Simon Gray
Directed by Harold Pinter
Olympia Theatre

Gemini Productions
Crooked in the Car Seat by Brian Lynch
Directed by Donald Taylor Black
Eblana Theatre

Deoraíocht , adapted by Macdara Ó Fatharta from Pádraic Ó Conaire
Directed by Tomás Mac Anna
Peacock Theatre

Calck Hook Dance Theatre
Doobally Black Way by Tom Mac Intyre
Directed and choreographed by Wendy Shankin and Doris Seiden
Edmund Burke Hall

Dublin Theatre Festival in association with Marianne MacNaghten at
Empress Eugénie by Jason Lindsey
Directed by Marianne MacNaghten
Edmund Burke Hall

Irish Theatre Company
The Erpingham Camp and Funeral Games by Joe Orton
Directed by Patrick Mason
Gaiety Theatre

An Evening with Dave Allen
Gaiety Theatre

Every Good Boy Deserves Favour by Tom Stoppard
Directed by Edgar Selge
Olympia Theatre

An Giall by Brendan Behan
Directed by Art Ó Briain
An Damer

The Gingerbread Man by David Wood
Directed by Jonathon Lynn
John Player Theatre

The Half Promised Land by Maeve Binchy
Directed by Pat Laffan
Peacock Theatre

Ha’penny Place by Jim Sheridan
Directed by Peter Sheridan
Project Arts Centre

Moving Theatre Company
Legs 11 by Bernard Farrell
Holy Rosary Parish Hall and on tour
Directed by Annie Kilmartin

A Life by Hugh Leonard
Directed by Joe Dowling
Abbey Theatre

The Nightingale and Not the Lark by Jennifer Johnston
Directed by Paul Brennan
Peacock Theatre

The Passion of Christ
Greek Theatre Guild Company
Directed by Yannis Houvardas
Project Arts Centre

Penta Theatre Company of Holland
Olympia Theatre

The Rise and Fall of the City of Mahogany by Bertolt Brecht
Dublin University Players
Players Theatre

Royal Ballet of Flanders
Olympia Theatre

Tohu-Bohu by Pierre Byland and Philippe Gautier
Compagnie Pierre Byland
Gate Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1980 (29 September- 15 October)

Affluence by Wesley Burrowes
Irish Theatre Company Oscar Theatre
Directed by Christopher Fitz-Simon

And Then Came Jonathan by Michael Judge
Directed by Barry Cassin
John Player Theatre

Arachne by Terez Nelson and Giselle by Anton Dolin and John Gilpin
Dublin City Ballet
Olympia Theatre

Blood Weekend by John Wood, Barbara Vaughen, and Ric Jerrom
Natural Company Theatre of Bath
Directed by Caroline Maynard
Mansion House

Canaries by Bernard Farrell
Abbey Theatre
Directed by Patrick Mason

Le Cirque Imaginaire by Victoria Chaplin and Jean Baptiste Thiérrée
Gate Theatre

Curigh the Shape Shifter by Mary Elizabeth Burke-Kennedy
Directed by Mary Elizabeth Burke-Kennedy
Focus Theatre

Dorothy by Graham Reid
Directed by Kevin McHugh
Oscar Theatre

Forever Young by Shane Connaughton
Directed by Fred Haines
Project Arts Centre

Actors Theatre of Louisville
Getting Out by Marsha Norman
Olympia Theatre

Red Rex Theatre
Hancock’s Last Half Hour by Heathcote Williams
Directed by Garrett Keogh
Project Arts Centre

Hess by Michael Burrell
Directed by Philip Grout
Edmund Burke Hall

I'm Going To Have My Memories Taken Out by David Stevens
Directed by Bill Keating
Eblana Theatre

Lig Sinn i gCathú by Breandán Ó hEithir, adapted by Macdara Ó Fatharta
Directed by Donal Farmer
Peacock Theatre

Nightshade by Stewart Parker
Directed by Chris Parr
Peacock Theatre

No Room For Dreamers by George Hutchinson
Pavilion Theatre

Dublin Theatre Festival
Nora Barnacle by Maureen Charlton
Directed by Bill Keating
Eblana Theatre

Whirligig Productions
Nutcracker Sweet by David Wood
Directed by David Wood
John Player Theatre

Isosceles Travelling Show
The Rare Oul Times-The Quare New Times by Pat Abernathy and Dave Marsden
Mansion House

DK Productions in association with the Olympia Theatre
Speak of the Devil by Fergus Linehan
Directed by William Chappell

Sssss – Grrrr Gotcha! by Brendan and Mary Conroy
Pintsize Puppet Theatre

Tales of Five Cities by Basil Payne
Directed by Basil Payne
The Mansion House

Lambert Puppet Theatre
Through the Magic Storybook by Eugene Lambert
Directed by Eugene Lambert
Mansion House

Field Day Theatre Company
Translations by Brian Friel
Directed by Art Ó Briain
Gate Theatre

Writer’s Cramp by John Byrne
Directed by Robin Lefèvre
Project Arts Centre

Gemini Productions
Zoz by Joe O’Donnell
Directed by Tomás Mac Anna
Olympia Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1981 (28 September- 10 October)

Lambert Puppet Theatre
Alice in Wonderland, adapted and directed by Eugene and Miriam Lambert
Pintsize Puppet Theatre

Trinity College Dublin University Drama Society
The Ballad of George Mallory by Michael Ford
Players Theatre

Wroclaw Contemporary Theatre
Birthrate by Tadeuz Rosewicz
Directed by Kazimierz Braun
Gate Theatre

Trinity College Dublin University Drama Society
Butley by Simon Gray
Players Theatre

The People Show
Cabaret
Project Arts Centre

Commedia dell’Arte a l’Avogaria
Commedia degli Zanni
Directed by Carlo Picozzi
Gate Theatre

Moving Picture Mime Show
Creatures from the Swamp
Edmund Burke Hall

Divisions by Shane Connaughton
Directed by Pam Brighton
The Oscar Theatre

The Fabulous Journey of Mac Con Glin by Peter O'Shaughnessy and Anthony Blinco
Directed by Art Ó Briain
John Player Theatre

Cork Theatre Company
Forever Yours Marie-Lou by Michel Tremblay
Focus Theatre

Gaeilgeoirí by Antoine Ó Flatharta
Directed by Sean McCarthy
Peacock Theatre

Moving Picture Mime Show
Handle with Care
Edmund Burke Hall

Trinity College Dublin University Drama Society
Happy End by Dorothy Lane, Bertolt Brecht, and Kurt Weill
Players Theatre

The Informer , adapted by Tom Murphy from the novel by Liam O'Flaherty
Directed by Tom Murphy
Olympia Theatre

The Repertory Theatre of St. Louis
The Island by Athol Fugard
Directed by Jim O’Connor
Edmund Burke Hall

Edwards-Mac Liammóir Productions
Jennifer's Vacation by Robin Glendinning
Directed by Patrick Laffan
Gate Theatre

Gemini Productions
A Keane Sense of Humour , adapted by Joe O’Donnell from the works of John B. Keane
Directed by Barry Cassin
Eblana Theatre

Actors Theatre of Louisville
Ladies’ Night
Directed by Jon Jory
Eblana Theatre

Lar Lubovitch Dance Company
Choreographed by Lar Lubovitch
Olympia Theatre

Natural Theatre Company of Bath
Macbeth by William Shakespeare
John Player Theatre

Shared Experience
The Maids by Jean Genet
Directed by Clare Davidson
Project Arts Centre

Night and Day by Tom Stoppard
Directed by Joe Dowling
Abbey Theatre

Trinity College Dublin University Drama Society
Nocturne for Sybil Vane by Andrew Finan
Players Theatre

TEAM
Not Just Yet by Art Ó Briain
Directed by Martin Drury

One-Man by Steven Berkoff
Project Arts Centre

Ballet Theatre Joseph Russillo
Orpheus
Gaiety Theatre

Legit Theatre Company
The Queering of the Clone by Hugh Burns
An Damer

Ballet Theatre Joseph Russillo
Rite of Spring and This is My Company
Gaiety Theatre

Trinity College Dublin University Drama Society
The River Bank by Rabindranath Tagore
Players Theatre

TEAM
Round and Round the Garden by Jim Nolan
Directed by Martin Drury

Irish Theatre Company
The Seagull by Anton Chekhov in a version by Thomas Kilroy
Directed by Patrick Mason
Olympia Theatre

The Silver Dollar Boys by Neil Donnelly
Directed by Ben Barnes
Peacock Theatre

Optical Figurenbuhne
The Silver Show/The Silver Princess
Eblana Theatre

Moving Theatre
Somewhere Between Frogs and Princes by Barbara McNamara
Directed by Annie Kilmartin
Community Theatre

St. Mark's Gospel, adapted by Alec McCowen
Edmund Burke Hall

Commedia dell’Arte a l’Avogaria
Su l'Agiare del Flon
Directed by Carlo Picozzi
Gate Theatre

Dublin Theatre Festival presents The Irish Ballet Company
The Táin
Choreographed By Joan Denise Moriarty
Olympia Theatre

Trinity College Dublin University Drama Society
There is no Night by Sean Moffatt
Players Theatre

Field Day Theatre Company
Three Sisters by Anton Chekhov in a version by Brian Friel
Directed by Stephen Rea
Gaiety Theatre

Trinity College Dublin University Drama Society
Tragedy of Errors by Gerry Stembridge
Players Theatre

A.D.L.
Volpone by Ben Jonson
Mansion House

Trinity College Dublin University Drama Society
What Now, What Next by Rose Tobin
Players Theatre

Focus Theatre Company
The Wind That Shook The Barley by Declan Burke-Kennedy
Directed by Mary Elizabeth Burke-Kennedy
Oscar Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1982 (27 September- 10 October)

Cork Theatre Company
The Actor's Nightmare by Christopher Durang
Directed by Fred Haines
Eblana Theatre

Wroclaw Contemporary Theatre
Anna Livia by Maciej Slomczynski
Directed by Kazimierz Braun
Gaiety Theatre

Moveable Feast
Beds by Anne Hartigan
Directed by Robert Gordon
An Damer

Charles Dickens, adapted by Emlyn Williams
Edmund Burke Hall

Dylan Thomas Growing Up, adapted by Emlyn Williams
Edmund Burke Hall

St. Patrick’s College of Education
Games by James Saunders
Directed by Dermot Higgins
University Theatre

Gilly and The Bogeys by Joe O’Donnell
Directed by Michael Scott
John Player Theatre

Negro Ensemble Company
Home by Samm-Art Williams
Directed by Douglas Turner Ward
Gate Theatre

In association with Theatre Passe Muraille
The Immigrant by Jim Sheridan
Directed by Jim Sheridan
Project Arts Centre

Kill by Hugh Leonard
Directed by Patrick Mason
Olympia Theatre

Kolbe by Desmond Forristal
Directed by Ray McAnally
Abbey Theatre

Laundry and Bourbon by James McLure
Directed by Ben Barnes
Peacock Theatre

Actors Repertory Theatre
Letters Home by Rose Leiman Goldemberg
Players Theatre

Lon Rinn An Chairn by Seán Ó Broin
Directed by Tomás Mac Anna
Peacock Theatre

Louvain 1915 by Barbar Field
Directed by Mary Elizabeth Burke-Kennedy
Focus Theatre

Grupo de Theatro Macunaima
Macunaima by Mario de Andrade
Directed by Antunes Filho
Gaiety Theatre

UCD Dramsoc
The Marowitz Hamlet by Charles Marowitz
Directed by Gerard Stembridge
University Theatre

Mary Makebelieve by Fergus and Rosaleen Linehan
Directed by Domy Reiter-Sofer
Peacock Theatre

Metamorphosis, adapted by Steven Berkoff from Franz Kafka
Directed by Raymond Yeates
Oscar Theatre

Belgian and Dutch Theatre Company Eblana Theatre
Pas de Deux by Hugo Claus
Directed by Robert David McDonald
Eblana Theatre

UCD Dramsoc
The Phoenix by Michael O’Shea
Directed by Michael O’Shea
University Theatre

Druid Theatre Company
The Playboy of the Western World by J. M. Synge
Directed by Garry Hynes
Olympia Theatre

The Rock and Roll Show by Peter Sheridan
Directed by Michael Sheridan
Project Arts Centre

Edwards-Mac Liammóir Productions
Semi-Private by Mary Halpin
Directed by Pat Laffan
Gate Theatre

Druid Theatre Company
The Shadow of the Glen by J. M. Synge
Directed by Garry Hynes
Players Theatre

Cork Theatre Company
Sr. Mary Ignatius Explains it All For You by Christopher Durang
Directed by Fred Haines
Eblana Theatre

A Marionette Production
The Stag King by Carlo Gozzi
Directed by John McCormick
Douglas Hyde Gallery

Platform Theatre Group
Voids by Liam Lynch
Directed by Jacqui Dickson
Lourdes Hall

Moving Theatre
We Can’t Pay, We Won't Pay by Dario Fo
Directed by Annie Kilmartin
Community Theatre

Dance Theatre Bremen
Wedding
Gaiety Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1983 (26 September- 9 October)

Red Rex Theatre Company
The Blue Macushla by Tom Murphy
Directed by Art Ó Briain
Mansion House

Lyric Theatre, Belfast
Castles in the Air by Martin Lynch
Directed by Leon Rubin
John Player Theatre

The Naya Theatre
Charan the Thief by Habib Tanvir
Directed by Habib Tanvir
SFX Centre

Red Rex Theatre Company
Comedy Store by Billy Magra
Mansion House

Edwards-Mac Liammóir Productions
Crimes of the Heart by Beth Henley
Gate Theatre

Exit Theatre Group
Fancy Footwork by Miriam Gallagher
Focus Theatre

Fascinating Aida
Project Arts Centre

The Flying Pickets
Edmund Burke Hall

Cork Theatre Company
The Former One-On-One Basketball Champion by Israel Horowitz
Mansion House

Druid Theatre Company
A Galway Girl by Geraldine Aron
Directed by Maeliosa Stafford
Edmund Burke Hall

Muteki Sha Dance Group
The Garden
Choreographed by Natsu Nakajima
An Damer

The Gigli Concert by Tom Murphy
Directed by Patrick Mason
Abbey Theatre

Collettivo di Parma
Hamlet by William Shakespeare
Directed by the company
Gate Theatre

Henan Acrobatic Troupe
Gaiety Theatre

Platform Theatre Group
Horseman Pass By by Daniel Magee
Directed by Jacqui Dickson
Whitefriars Hall

Imeachtaí Na Saoirse by Antoine Ó Flatharta
Directed by Raymond Yeates
Peacock Theatre

City Workshop
The Kids, The Digs, The Village by Mick Egan and Peter Sheridan
An Damer

Charabanc Theatre Company
Lay Up Your Ends by Martin Lynch and Charabanc
Directed by Pam Brighton
John Player Theatre

London Contemporary Dance Theatre
Choreographed by Robert Cohan and Tom Jobe
Gaiety Theatre

Cork Theatre Company
The Man Who Stole from Adolf Hitler by Tony Browne
Directed by Emelie FitzGibbon
Mansion House

The Old Woman Broods by Tadeusz Rozewicz
Directed by Kazimierz Braun
Project Arts Centre

Our Jane by Michael Skelly
Western Union Eblana Theatre
Directed by Seán McCarthy

The Parrot by Mary Elizabeth Burke-Kennedy
Tadhg O’Kane Players Mansion House
Directed by Mary Elizabeth Burke-Kennedy

La Piège de Méduse by Erik Satie
Compagnie de l’élan John Player Theatre
Directed by Erik Laborey

City Workshop
Pledges and Promises by Peter Sheridan
An Damer

A Pocket Romeo and Juliet by Derek Chapman and Deirdra Morris
Focus Theatre
Directed by Derek Chapman

Pol by Alain Didier-Weill
Oscar Mime Company Mansion House

Pratt’s Fall by Stewart Parker
Western Union Eblana Theatre
Directed by Patrick Mason

Quilters by Molly Newman and Barbara Damashek
Denver Centre Theatre Company
Directed by Molly Newman and Barbara Damashek

Randy by Chris Meehan
Oscar Theatre
Directed by Mavis Ascott

Scorpions by Hugh Leonard
Olympia Theatre
Directed by Roy Heayberd

The Unexpected Death of Jimmy Blizzard by Robert Ellison
Peacock Theatre
Directed by Ben Barnes

Cork Theatre Company
The Unseen Hand by Sam Shepard
Mansion House

Women in Power, adapted by John McGrath
7:84 Theatre Company SFX Centre
Directed by John McGrath

Druid Theatre Company
The Wood of the Whispering by M. J. Molloy
Directed by Garry Hynes
Edmund Burke Hall

The Darts
Yakety Yak!
Olympia Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1984

Dublin Theatre Festival 1984 did not take place

Back to top

Dublin Theatre Festival 1985 (23 September – 6 October)

Gemini Productions
Arsenic and Old Lace by Joseph Kesselring
Directed by William Chappell
Gaiety Theatre

Abbey Theatre
Baglady by Frank McGuinness
Directed by Patrick Mason
An Damer

Blood Brothers by Willy Russell
Directed by Danny Hiller
Olympia Theatre

Hull Truck
Bouncers by John Godber
Directed by John Godber
Edmund Burke Hall

Callers by Graham Reid
Directed by Ben Barnes
Peacock Theatre

Rough Magic Theatre Company
The Caucasian Chalk Circle by Bertolt Brecht
Directed by Declan Hughes
Project Arts Centre

Dublin Youth Theatre
Charades by Lee Dunne
Directed by Joe Dowling

The Children of Lir by Patricia Lynch and The Devil’s Bridge
Lambert Puppet Theatre

Druid Theatre Company
Conversations on a Homecoming by Tom Murphy
Directed by Garry Hynes
Gate Theatre

Bahamutsi and Market
Dirty Works/Gangsters by Maishe Mapony
Directed by Maishe Maponya
Edmund Burke Hall

Gemini Productions
The Dosshouse Waltz by Aodhan Madden
Directed by Gerard Stembridge
Eblana Theatre

The Irish National Ballet
Dreamscapes by Steve Reich and Philip Glass and Pie Jesu by Gabriel Fauré
Choreographed by Charles Czarney and Garry Trinder
SFX Centre

Ludus Dance in Education
Early Warnings
Choreographed by David Glass

Bread and Puppet Theatre
Ex Voto
Directed by Peter Schumann
Lombard Street Studio

Agnes Bernelle and her Band
Father's Lying Dead On The Ironing Board by Agnes Bernelle
Project Arts Centre

Pistolteatern
Les Femmes Savantes by J-B. P. Molière
Mansion House

Dublin Theatre Festival and RTÉ
Forty Coats and The Monster Mystery by Joe O’Donnell
Directed by Avril McCrory
Father Matthew Hall

City Theatre
Fragments of Isabella, adapted by Michael Scott and Gabrielle Reidy from the book by Isabella Leitner
Directed by Michael Scott
An Damer

Smock Alley Theatre Company
Frocks , adapted by Smock Alley Theatre Company from Aristophanes
Directed by the company
Project Arts Centre

Team Theatre Company
Gatherers by Frank McGuinness
Directed by Joe Dowling
Lombard Street Studio

I’ll Go On, adapted by Barry McGovern and Gerry Dukes from novels by Samuel Beckett
Directed by Colm Ó Briain
The Gate Theatre

The Irish National Ballet
In the Mood
Choreographed by Domy Reiter Soffer
SFX Centre

Vanishing Point Productions
Insignificance by Terry Johnson
Directed by John M. Farrell and Bill Wertz
The Academy

Dublin Theatre Festival in association with the Abbey Theatre
Ladybag by Frank McGuinness
Directed by Patrick Mason
An Damer

Molly Parkin
Project Arts Centre

My Lady Luck by James A. Brown, based on the works of Robert Service
Performed by Vincent Dowling
Eblana Theatre

Lyric Players Theatre, Belfast
Northern Star by Stewart Parker
Directed by Peter Farago
Olympia Theatre

Charabanc Theatre Company
Now You’re Talkin’ by Marie Jones
Directed by Pam Brighton
John Player Theatre

The Open Couple by Dario Fo and Franca Rame
Directed by Brian deSalvo
Coláiste Mhuire

Peg Woffington by Maureen Charlton
National Concert Hall

Readings by Robert Wilson
Coláiste Mhuire

Rise Up Lovely Sweeney by Tom Mac Intyre
Directed by Patrick Mason
Peacock Theatre

Souper Sullivan by Eoghan Harris
Directed by Tomás Mac Anna
Abbey Theatre

Pantomimteatern
La Strada, adapted from Federico Fellini by Seija Hyvonen-Mammen
John Player Theatre

The Actors Theatre of Louisville
Tent Meeting by Levi Lee, Larry Lawson, and Rebecca Alworth Wackler
Directed by Norman Rene
Gleeson Hall

Jennifer Muller/The Works
Tub, Lovers and Speed
Choreographed by Jennifer Muller
Gaiety Theatre

Drolleries Theatre Company
Twilight Companies by Brian McGrath
Directed by Paul Moore
Academy Theatre

Théâtre à Bâtir
Two or Three Trapezes
Mansion House

Hull Truck
Up N’ Under 11 by John Godber
Directed by John Godber
Edmund Burke Hall

Kite Productions
Yesterday’s Lovers by Hugh Carr
Directed by Barry Cassin
Eblana Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1986 (29 September- 12 October)

The Beijing Opera
Directed by Wang Peilin
Gaiety Theatre

Ben Elton
Edmund Burke Hall

Brighton Beach Memoirs by Neil Simon
Directed by Joe Dowling
Gaiety Theatre

Cheek by Jowl
The Cid by Corneille
Directed by Declan Donnellan
Mansion House

Rough Magic Theatre Company
The Country Wife by William Wycherley
Directed by Lynne Parker
Project Arts Centre

Charabanc Theatre Company
The Girls in the Big Picture by Marie Jones
Directed by Andy Hinds
SFX Centre

The Actors Company
Have a Nice Day by Tom O’Neill
Directed by Tony Coleman
Focus Theatre

Irish National Ballet
The House of Bernarda Alba by Federico Garcia Lorca
Directed by Annelli Vuorenjuuri-Robinson
Abbey Theatre

Innocence: the Life of Caravaggio by Frank McGuinness
Directed by Patrick Mason
Gate Theatre

The King with the Donkey’s Ears
Lambert Puppet Theatre

Grips Theatre Berlin
Line One by Voker Ludwig
Olympia

Smock Alley
Macbeth by William Shakespeare
Directed by The Company
Project Arts Centre

Theatre Unlimited at
The Murder of Gonzago by Maciek Reszczynski
Directed by Maciek Reszczynski
An Damer

The Egg Theatre
Nor I… but… by Vidar Eggertsson
Directed by Vidar Eggetsson
An Damer

Royal Court Theatre
Ourselves Alone by Anne Devlin
Directed by Simon Curtis
John Player Theatre

The Physicists by Frederick Durrenmatt
Players Theatre

Siren Productions
The Puppeteer From Lodz by Gilles Segal
Directed by John P. Kelly
Coláiste Mhuire

Gemini Productions
Private Death of a Queen by Aodhan Madden
Directed by Gerry Stembridge
Eblana Theatre

Saol i mBás Pháidí Joe by Micheál Mac Cárthaigh
Directed by Brendan Ellis
Peacock Theatre

Shades of the Jelly Women by Peter Sheridan and Jean Doyle
Project Arts Centre

Dublin Contemporary Dance Theatre
Single Line Traffic
Choreographed by Yoshiko Chuma
Lombard Street Theatre

They’re Playing Our Song by Neil Simon, with music by Marvin Hamlisch
Olympia Theatre

Cheek By Jowl
Twelfth Night by William Shakespeare
Directed by Declan Donnellan
Mansion House

A Whistle in the Dark by Tom Murphy
Directed by Garry Hynes
Abbey Theatre

Stragedays Theatre Company
A Woman of No Importance by Oscar Wilde
Players Theatre

Smock Alley
You Can’t Deep Freeze a Red Hot Mamma
Directed by Derek Chapman
Project Arts Centre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1987 (28 September – 11 October)

Another Day by Tom O’Neill
Directed by David McKenna
Focus Theatre

Berlin Berlin by Rudolph Bernauer
Directed by Peter O’Brien
Project Arts Centre

Chakravyuha Chorus Theatre (India)
Directed by Ratan Thiyam
Mansion House

Barbara Cook
A Concert for the Theatre
Directed by Wally Harper
Edmund Burke Hall

Focus Theatre/John Everett Productions
Diary of a Madman , adapted by Tim McDonnell from Nikolai Gogol
Directed by Deirdre O’Connell
Project Arts Centre

Brith Gof Company (Wales)
Disasters of War, Parts One and Two
Performed by Mike Pearson and Nicholas Ros

Domestic Bliss by Sue Broadway and Dave Spathaky
The Ra Ra Zoo at Coláiste Mhuire
Directed by Emil Wok

Companias Divas, Dublin Theatre Festival and LIFT
Donna Giovanni devised by the company
Directed by Jesusa Rodriguez
Olympia Theatre

Each His Own Wilderness by Doris Lessing
Directed by Siobhan Murphy
Focus Theatre

TEAM
Heartstone by Jim Nolan
Directed by Annie Kilmartin
Lombard St. Studios

The Invisible Man by Jennifer Johnston
Directed by Caroline FitzGerald
Peacock Theatre

Lone Eagle and Dublin Theatre Festival
The Last Hero by Donald Freed
Directed by Ken Albers
Peacock Theatre

Les Liaisons Dangereuses by Christopher Hampton (after Choderlos de Laclos)
Directed by Ben Barnes
The Gate Theatre

Bread and Puppet Theatre
Life and Death of A Fireman
Directed by Peter Shumann
Mansion House

Liverpool Fantasy by Larry Kirwan
Directed by Geoffrey Sherman
Eblana Theatre

Madigan’s Lock by Hugh Leonard
Directed by Vincent Dowling
Peacock Theatre

Mother of all the Behans , adapted by Peter Sheridan from the book by Brian Behan
Directed by Peter Sheridan
Peacock Theatre

Pas de Deux Dance Company
Choreographed by Roy Galvin
National Gallery

Field Day
Pentecost by Stewart Parker
Directed by Patrick Mason
John Player Theatre

A Phoenix Too Frequent by Christopher Fry
Directed by Gerry Walsh
An Damer

Giro Theatre
The Pub Bombers by James O’Brien
Directed by James O’Brien
Olympia Theatre

Orion Theatre (Sweden)
Pygmalion by G.B. Shaw
Directed by Lars Rudolfsson
Tivoli Theatre

Remember Mauritania by Aodhan Madden
Directed by Claire Wilson
Peacock Theatre

Beg, Borrow and Steal Company
Shock Treatment by Pat Courtenay
Cathedral Club

Siamsa Tire
Directed by Fr. Pat Ahern and Oliver Hurley
Olympia Theatre

Rough Magic Theatre Company
The Silver Tassie by Sean O’Casey
Directed by Declan Hughes
Project Arts Centre

Storytellers Theatre Company
The Story of the Widow’s Son by Mary Lavin
Directed by Mary Elizabeth Burke-Kennedy
Project Arts Centre

Ulysses , adapted by Anthony Cronin and others
Directed by Ann Myler
Abbey Theatre

Mickery Theatre
Vespers by Ritsaert ten Cate
Coláiste Mhuire

Volunteers by Brian Friel
Directed by Gerry Barnes
John Player Theatre

Back to top

Dublin Millennium Theatre Festival 1988 (26 September - 15 October)

Irish Theatre Ballet
Autumn Dances
Choreographed by Babil Gandara
Mansion House

Rough Magic Theatre Company
Bat The Father, Rabbit The Son by Donal O’Kelly
Directed by Declan Hughes
Mansion House

Dublin Contemporary Dance Theatre
Bloomsday
Choreographed by Jerry Pearson
Lombard Street Studio

Carthaginians by Frank McGuinness
Directed by Sarah Pia Anderson
Peacock Theatre

Circus Oz
Directed by Robin Laurie and Emil Wolk
Gaiety Theatre

City Mission by Antoine Ó Flatharta
Directed by Michael McCaffrey
John Player Theatre

Colours: Jane Barry Esquire by Jean Binnie
Directed by Jude Kelly
Abbey Theatre

Co-Motion Theatre Company
Departed by Joe O’Byrne
Directed by Joe O’Byrne
Lombard Street Studio

Did you see that? written, directed and performed by Mark Britton and Krissie Illing
Project Arts Centre

Groupe Emile Dubois
Docteur Labus
Directed by Jean-Claude Galotta
Olympia Theatre

Hamlet by William Shakespeare
Royal Shakespeare Company Olympia Theatre
Directed by Ron Daniels

Kite Productions
I Can Give You A Good Time by Gilly Frazer
Directed by Barry Cassin
Project Arts Centre

The Joan Collins Fan Club by Julian Clary
Edmund Burke Hall

Josephine in the Night by Aodhan Madden
Directed by Caroline FitzGerald
Peacock Theatre

Smock Alley
Laurel and Hardy by Tom McGrath
Directed by Malcolm Douglas
An Damer

Medea Productions
Medea by Euripides, in a new version by Brendan Kennelly
Directed by Raymond Yeates
RDS

Peer Gynt by Henrik Ibsen in a new version by Frank McGuinness
Directed by Patrick Mason
Gate Theatre

Theatre Unlimited
Penelope by Maciek Reszczynski
Directed by Maciek Reszczynski
Project Arts Centre

Recollections of a Furtive Nudist by Ken Campbell
Directed by Gillian Brown
Project Arts Centre

Rough Magic Theatre Company
Serious Money by Caryl Churchill
Directed by Lynne Parker
Project Arts Centre

She's Your Mother Too You Know by Ena May
Directed by Ena May
Focus Theatre

Simon Fanshawe and Jenny Lecoat
Project Arts Centre

A Sober Black Shawl by Tomás Mac Anna
Gemini Productions An Damer
Directed by Tomás Mac Anna

Amampondo
State of Emergency
Olympia Theatre

Íomhá Ildánach
A Thin Red Line by Seamus Moran
Directed by Matthew Skinner
Edmund Burke Hall

Torchlight and Laser Beams by Christopher Nolan
Directed by Michael Scott
Gaiety Theatre

Tanz-Forum Cologne
Ubungen fur Tanzer
Olympia Theatre
Choreographed by Jochen Ulrich

The Vicious Boys in Cabaret
Edmund Burke Hall

Storytellers Theatre Company
Women in Arms by Mary Elizabeth Burke-Kennedy
Directed by Mary Elizabeth Burke-Kennedy
John Player Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1989 (19 September – 8 October)

Brass Tacks Theatre Company
Bare Essentials by Tom O'Neill
Directed by Rebecca Roper
Damer

Cinema by Rambert Dance Company
Olympia Theatre

Key Theatre Company
Contrariwise or Lewis Carroll – A Conundrum
Directed by Eamonn Hunt
Andrews Lane Theatre

Cauldron Productions at
The Country of the Young by Susie Burke
Directed by Brenda Dillon
Andrews Lane Theatre

The Medieval Players at
Courage, The Adventuress
Directed by Carl Heap
Andrews Lane Theatre

Still Standing Dance Theatre
Crossing Water by Jane Mooney and Sue Mayo
Lombard St. Studio

Dark Elegies by Rambert Dance Company
Olympia Theatre

Dionysia by Hugh Carr
Directed by Hugh Carr
R.I.A.M.

TEAM
Dream Walker by Antoine Ó Flatharta
Directed by Patrick Sutton
Lombard St. Studio

Seven Woods Theatre Company
Edmond by David Mamet
Directed by Frank Conway
Andrews Lane Theatre

Kite Productions
Enter An Angel by Mark Patrick
Directed by Barry Cassin
Andrews Lane Theatre

Excuse My Dust by Paul Ryan
Round Table Mansion House
Directed by Patricia Martin

Facets of Eve by Dario Fo and Franca Rame
Project Arts Centre

Flying Fish and The Cook's Hat by Annie Olds
Still Standing Dance Theatre
at Lombard St Studio

Avignon Festival
Freaks, adapted by Geneviève de Kermabon from Tod Browning’s film
Directed by Geneviève de Kermabon
Tivoli Theatre

Co-Motion Theatre Company
The Ghost of Saint Joan by Joe O’Byrne
Directed by Joe O'Byrne
Black Church

Gemini Productions
Ghosts by Henrik Ibsen in a version by Thomas Kilroy
Directed by Michael Scott
Peacock Theatre

The House of Bernarda Alba by Federico Garcia Lorca, in a version by Aidan Mathews
Directed by Ben Barnes
Gate Theatre

A Hundred Years of Cabaret by Agnes Bernelle
Project Arts Centre

Theatre Omnibus
The Johnny Patterson Travelling Circus
Royal Hospital

Joyicity by Ulick O'Connor
Directed by Caroline FitzGerald
Peacock Theatre

Odinteatret
Judith with Roberta Carreri
Project Arts Centre

Dance Theatre of Ireland
La Beauté des Fleurs
Choreographed by Isabelle Dubouloz and Pierre Doussaint
Lombard St. Studio

Moveable Feast Theatre Company
La Corbière by Anne Hartigan
Directed by Cathy Leeney
Project Arts Centre

Wet Paint Arts
The Lament For Arthur Cleary by Dermot Bolger
Directed by David Byrne
Project Arts Centre

Renaissance Theatre Company
The Life of Napoleon by John Sessions
Directed by Kenneth Branagh
Olympia Theatre

Graffiti
Lives Worth Living by Lawrence Evans and Jane Nash
Directed by Emelie FitzGibbon
Lombard St. Studio

Molly's Rock by Ken Robbins
Directed by Claire Wilson
Andrews Lane Theatre

Yew Theatre Company
My Name, Shall I Tell You My Name? by Christina Reid
Directed by Pieree Campos
Andrews Lane Theatre

Rough Magic Theatre Company
Our Country's Good by Timberlake Wertenbaker
Directed by Declan Hughes
Tivoli Theatre

Rambert Dance Company
Pulau Dewata
Olympia Theatre

Pigsback Theatre Company
Savages by Christopher Hampton
Directed by Martin Munroe
Lombard St. Studio

Arts Theatre Belfast
The School For Wives by J-B. P. Molière in a new version by Derek Mahon
Directed by Nick Philippou
John Player Theatre

Moscow Art Theatre
The Seagull by Anton Chekhov, translated by Elisaveta Fen
Directed by Oleg Yefremov
Abbey Theatre

The Second Grand Confabulation Of Drum Ceat by Sydney Bernard Smith
Directed by Sydney Bernard Smith
Andrews Lane Theatre

Septet by Rambert Dance Company
Olympia Theatre

Skeffington by Rosalind Scanlon
Directed by Rosalind Scanlon
An Damer

Soldat by Rambert Dance Company
Olympia Theatre

Opera Theatre Company
A Soldier's Tale by Igor Stravinsky
Directed by Derek Chapman
Project Arts Centre

Sounding
Rambert Dance Company
Olympia Theatre

Strong Language
Rambert Dance Company
Olympia Theatre

On The Bank
Tine Chnámh by Liam Ó Muirthile
Directed by Fiach Mac Conghail
Project Arts Centre

Too Late For Logic by Tom Murphy
Directed by Patrick Mason
Abbey Theatre

Traffic On Dame Street by Mr. Trellis and Dermot Carmody
Andrews Lane Theatre

Storytellers Theatre Company
The Trial of Esther Waters by George Moore
Adapted and directed by Mary Elizabeth Burke-Kennedy
John Player

Théâtre Necrobie de Marseille
Vivre Libre ou Mourir by Eric Eychenne
Directed by Eric Eychenne
Andrews Lane Theatre

The Wake, adapted by Donal O’Kelly and Paul O’Hanrahan from James Joyce
Directed by David Grant
Project Arts Centre

Druid Theatre Company
Wild Harvest by Ken Bourke
Directed by Andy Hinds
Lombard St. Studio

A Woman Alone by Dario Fo and Franca Rame
Fand Productions at Lombard Street Studio
Directed by Ronan Smith

Back to top

Dublin Theatre Festival 1990 (1 – 14 October)

Adult Child/Dead Child by Claire Dowie
Directed by John Kearns
Andrews Lane Theatre

Replay
All Being Well by Damian Gorman
Directed by Ian McElhinney
Gaiety Theatre

Apollo: To the Moon by Mary Hall Surface
Directed by Mary Hall Surface
Tivoli Theatre

Moving Parts Theatre Company
The Audition by Rudolph Sirera
Directed by Guy Charlton
Andrews Lane Theatre

Galloglass
The Big Sea by Colin Teevan
Directed by Simon Bayly
Andrews Lane Theatre

The Bread Man by Frank McGuinness
Directed by Andy Hinds
Gate Theatre

The Reduced Shakespeare Company
The Complete Works of William Shakespeare by Jess Borgeson, Adam Long, Reed Martein, Daniel Singer
Andrews Lane Theatre

Communicado
Danton’s Death by Georg Buchner
Directed by Gerry Mulgrew
John Player Theatre

Graffiti
Dead Dad Dog by John McKay
Directed by Emelie FitzGibbon
City Arts Centre

Trestle
The Edge
Directed by John Wright
John Player Theatre

The Kosh
Endangered Species
Directed by Johnny Hutch and Michael Murwitzer
Lombard Street Studio

The Fabulous Singlettes
Gaiety Theatre

The Fetch by John Maher
Directed by Owen Roe
Andrews Lane Theatre

Stravagario Maschere Theatre
Fluidofiume by Enrico Frattaroli
Directed by Enrico Frattaroli
Project Arts Centre

Royal Court Theatre
Goodnight Siobhan by Jeannane Crowley
Directed by John Dove
Gate Theatre

Bulandra Theatre
Hamlet by William Shakespeare
Directed by Alexandru Tocilescu
Gaiety Theatre

Dry Bread Theatre Company
The Heart Laid Bare by Hugh Carr
Directed by Barry Cassin
Andrews Lane Theatre

Rough Magic Theatre Company
I Can’t Get Started by Declan Hughes
Directed by Lynne Parker
Project Arts Centre

In High Germany by Dermot Bolger
Directed by David Byrne
Gate Theatre

Jacob’s Ladder by Sure Aldred
Directed by Jackie Fletcher
Andrews Lane Theatre

Dublin Comedy Theatre
Just the One by Eamon Morrissey
Tivoli Theatre

Kitty O’Shea by Tom Mac Intyre
Directed by Ben Barnes
Peacock Theatre

Crack '90
Live and Cracking
Mother Redcap’s Tavern

Scenario Productions
Mac by Henry Hudson
Directed by Claire Wilson
Lombard Street Studio

Mamie Sighs by Donal O’Kelly
Directed by John Olohan
Peacock Theatre

Man to Man by Manfred Karge
Directed by Brian Brady
Lombard Street Studio

Footsbarn Travelling Theatre
A Midsummer Night’s Dream by William Shakespeare
Iveagh Gardens

Misogynist by Michael Harding
Directed by Judy Friel
Abbey Theatre

Mulletman and Gulliver by Donal O'Kelly and Charlie O'Neill
Directed by Patrick Sutton
City Arts Centre

The Angels Club
Poor Beast in the Rain by Billy Roche
Directed by Brian deSalvo
Andrews Lane Theatre

Other People Theatre Company
Return to Go
Directed by Eilish Kelly
Andrews Lane Theatre

TEAM Theatre Company
Shadowtackle by Anne Barrett
Directed by Patrick Sutton
City Arts Centre

Co-Motion Theatre Company
The Sinking of Titanic and Other Matters by Joe O’Byrne
Directed by Joe O’Byrne
SFX Centre

Playwrights and Actors Company
Tarry Flynn by Patrick Kavanagh
Directed by Kevin McHugh
Tivoli Theatre

Popular Productions
Tressell by the company
Larkin Hall

Meridian Theatre Company
Volpone , adapted by Johnny Hanrahan from Ben Jonson
Directed by Johnny Hanrahan and John Browne
John Player Theatre

Sanwoollim Theatre
Waiting for Godot by Samuel Beckett
Directed by Yuong Woong Lim
Project Arts Centre

Theatre Omnibus
The Waking of Brian Boru by Michael Harding
City Arts Centre

Wandrin’ Star by Julian Clary
Gaiety Theatre

Opera Theatre Company
A Weill Entertainment
Mother Redcaps Tavern

I-Contact
Zero Crossing
Choreographed by Snaggy O’Sullivan
Douglas Hyde Gallery

Back to top

Irish Life Dublin Theatre Festival 1991 (1 - 20 October)

Cheek By Jowl
As You Like It by William Shakespeare
Directed by Declan Donnellan
Riverbank Theatre

Íomhá Ildánach
Baal by Bertolt Brecht
Directed by Maire O’Higgins
Eblana Theatre

Centre Stage Productions and Excalibur Productions Ltd
Blues In The Night by Sheldon Epps
Directed by Carole Todd
Tivoli Theatre

Breath, That Time, A Piece of Monologue by Samuel Beckett
Directed by Judy Friel
Gate Theatre

Forkbeard Fantasy
The Brittonioni Brothers
Andrews Lane Theatre

The Broken Kiss by Martin Dolan
3 New Plays, 3 New Directors at Open House
Directed by Marton Dolan

Candlemas Night by Aodhan Madden
3 New Plays, 3 New Directors at Open House
Directed by Conall Morrison

Come and Go, Act Without Words II , and Play by Samuel Beckett
Directed by Lucy Bailey
Gate Theatre

Bobby Baker
Cook Dems
Andrews Lane Theatre

The Phillipe Genty Company
Derives by Phillipe Genty
Directed by Phillipe Genty
Gaiety Theatre

Rough Magic Theatre Company
Digging For Fire by Declan Hughes
Directed by Lynne Parker
Project Arts Centre

The Kosh
Dinner Dance by David Pownall
Directed by Michael Merwitzer
Newman House

Tinderbox Theatre Company
Donny Boy by Robin Glendinning
Directed by David Grant
Lombard Street Studio

Balloonatics Theatre Company
The Dracula Meditations by Paul O’Hanrahan
Directed by Mary Cloake
Project Arts Centre

Bobby Baker
Drawing on a Mother’s Experience
Andrews Lane Theatre

Endgame by Samuel Beckett
Directed by Antoni Libera
Gate Theatre

Footfalls, Rough for Theatre 1 and Rockaby by Samuel Beckett
Directed by Derek Chapman
Gate Theatre

Mulgrave Road Co-Op
From Fogarty’s Cave by Ric Knowles
Directed by Terry Tweed
Andrews Lane Theatre

Grassmarket Project
Glad by Jeremy Weller
Directed by Jeremy Weller
City Arts Centre

The Tokyo Globe Company
Hamlet by William Shakespeare
Directed by Kohji Orita
Tivoli Theatre

DubbelJoint Theatre Company
Hang All The Harpers by Shane Connaughton and Marie Jones
Directed by Pam Brighton
Olympia Theatre

Happy Days by Samuel Beckett
Directed by Caroline FitzGerald
Gate Theatre

Pigsback Theatre Company
Howling Moons, Silent Sons by Deirdre Hines
Directed by Jim Culleton
Project Arts Centre

Graffiti Theatre Company
Infidel by Roger Gregg
Directed by Emelie FitzGibbon
City Arts Centre

Krapp’s Last Tape by Samuel Beckett
Directed by Pat Laffan
Gate Theatre

The Schiller Theater
Macbeth by William Shakespeare
Directed by Katharina Thalbach
Tivoli Theatre

Daghda Dance Company
Machnamh and Through An Eye Of Stone
Composed by Mícheál Ó Súilleabháin
Performed and choreographed by Olive Beecher, Paul Johnson, and Mary Nunan
Newman House

Field Day Theatre Company
The Madame MacAdam Travelling Theatre by Thomas Kilroy
Directed by Jim Nolan
Gaiety Theatre

Volcano Theatre Company
Medea: Sex War by Tony Harrison
Directed by Janek Alexander
City Arts Centre

Archaos Circus
Metal Clown
Tallaght

Monrovia Monrovia by Karl McDermott
Andrews Lane Theatre

Not I, What Where, Act Without Words I by Samuel Beckett
Directed by Colm Ó Briain
Gate Theatre

Ohio Impromptu, Rough For Theatre II, Catastrophe by Samuel Beckett
Directed by Pierre Chabert
Gate Theatre

One Last White Horse by Dermot Bolger
Directed by David Byrne
Peacock Theatre

Lyric Theatre Belfast
Potestad by Eduardo Pavolvsky
Directed by Joe Devlin
Andrews Lane Theatre

The Power of Darkness by John McGahern after Leo Tolstoy
Directed by Garry Hynes
Abbey Theatre

The Ring by Richard Wagner
Pocket Opera Company
Directed by Peter Beat Wyrsch
Gaiety Theatre

The Shadow of a Gunman by Sean O’Casey
The O’Casey Theatre Company Olympia Theatre
Directed by Shivaun O’Casey

Writers Ireland and the OPW
Sixteen to Ninety One by Colm Quilligan and Veronica Coburn
Directed by Colm Quilligan and Veronica Coburn
Kilmainham Gaol

Graffiti Theatre Company
Tears From A Long Time Ago by Martina Lynch
Directed by Emelie FitzGibbon
City Arts Centre

Co-Motion Theatre Company
The Táin Bó Cuailgne , adapted by Joe O’Byrne
Directed by Joe O’Byrne
SFX Centre

Let Loose Productions
That Mad One With The Hair by Pom Boyd
Directed by Julian Plunkett-Dillon
Project Arts Centre

A View From the Bridge by Arthur Miller
Directed by Brian deSalvo
Focus Theatre

Waiting for Godot by Samuel Beckett
Gate Theatre
Directed by Walter Asmus

Weave the Red Thread by Bill Hammond
3 New Plays, 3 New Directors at Open House
Directed by John Breen

Ludus Dance Company
Winds of Change
Newman House
Directed by Jane Mooney

Terry Neason
Words of Pride and Passion
Andrews Lane Theatre

Back to top

Irish Life Dublin Theatre Festival 1992 (5 - 17 October)

Pigsback Theatre Company
The Ash Fire by Gavin Kostick
Directed by Jim Culleton
Project Arts Centre

Aisteiori Bhreanainn
An Baile Seo Againne Inniu by the company
Coláiste Mhuire

Louder than Words
The Ballad Of the Limehouse Art by Tim Newton
Directed by Ruth Ben-Tovim
Andrews Lane Theatre

Second Level Theatre Project
Billy Club Puppets , adapted by Padraic Cullen and Peter Sheridan from Federico Garcia Lorca
Directed by Padraic Cullen and Peter Sheridan
Project Arts Centre

Royal National Theatre
Billy Liar by Keith Waterhouse and Wilis Hall
Directed by Tim Supple
Riverbank Theatre

Smashing Times Theatre
Blood and Ice by Liz Lochhead
Directed by Kevin Lavin
Dublin Writers Museum

The Bosco Road Show
Puppet Magic at City Arts Centre

RHA Gallery
The Colour of Your Money, with a score by Fergus Johnston
Rubato Ballet

The Phillipe Genty Theatre Company
Desirs Parade by Phillipe Genty
Directed by Phillipe Genty
Gaiety Theatre

Dixie by Sean McArthy
Storytellers Theatre Company
Directed by Mary Elizabeth Burke-Kennedy
Riverbank Theatre

Rough Magic Theatre Company
The Dogs by Donal O’Kelly
Directed by Lynne Parker
Project Arts Centre

Circe Productions
Dolores by Darina Mac Anna
Directed by Mairead McGrath
Players Theatre

Nite Songs and DGOS Opera Ireland
Each Woman in Her Own Time
Directed by Michael McCafferty
Andrews Lane Theatre

Rough Magic Theatre Company
The Emergency Session by Arthur Riordan
Directed by Declan Hughes
Project Arts Centre

Illustrated Touring Theatre Company
Festoons
Dublin City College

Punchbag Theatre Company
Fine Day for a Hunt by Tom Mac Intyre
Directed by Sean Killian
Andrews Lane Theatre

Co-Motion Theatre Company
Frank Pig Says Hello by Pat McCabe
Directed by Joe O’Byrne
Lombard Street Studio

Graffiti Theatre
Frog and Toad, adapted by the company
Directed by Emilie FitzGibbon
aCity Arts Centre

Bloolips
Get Hur by Ray Dobbins
Directed by Bette Bourne
Project Arts Centre

Edward Farrell
Grease by Jim Jacobs and Warren Casey
Directed by Carole Todd
Olympia Theatre

Hat Talk written, performed, and directed by Bette Bourne
Project Arts Centre

TEAM
Here Come Cowboys by Colin Teevan
Directed by Patrick Sutton
City Arts Centre

The Iceman Cometh by Eugene O’Neill
Directed by Robert Falls
Abbey Theatre

The Crack 90s
In the Corset Department of Clery’s
Project Arts Centre

Aisteiori Bhreanainn
Les Justes - Na Firéin, by Albert Camus, in a new version by the company
Coláiste Mhuire

Point Fields Theatre
Justice by Hugh Murphy
Directed by Joe Devlin
Andrews Lane Theatre

Second Level Theatre Project
Lake Horses devised by the company and scripted by Paul Conway, Gerard Lee, Judy Lunny, Michelle Manahan, and Peter Sheridan
Directed by Peter Sheridan
Project Arts Centre

Jytte Agbildstroms Teatre of Denmark
The Little Mermaid by Hans Christian Anderson
City Arts Centre

Theatre West and The Usual Suspects
Love of a Pig by Leslie Caveny
Directed by Bob McCracken
Andrews Lane Theatre

Lisgold Productions
The Midnight Court by Brian Merriman, translated by Frank O'Connor
Directed by Barry Cassin
Andrews Lane Theatre

Momix
Momix Classics
Choreographed by Moses Pendleton
Gaiety Theatre

Citywide Community Theatre Project
Moths by Martin Lynch
Directed by Lenny Mullan
Andrews Lane Theatre

Trouble and Strife
Never Had It So Good by Caroline Seymour, Finola Geraghty, Maeve Murphy
Directed by Jessica Dromgoole
Andrews Lane Theatre

Comic Souffle
Nothing Adds Up in this Crazy World by Tom O’Brien
Dublin City College

Theatre O
One for the Road by Willy Russell
Directed by Terry O’Dea
Eblana Theatre

Second City
Revelations, Indictments, and Confessions by Michael McCarthy and Greg Holman
Directed by Michael Napier and Nate Herman
Andrews Lane Theatre

Bualadh Bos
Ripley Bogle, adapted by Sean O’Tarpaigh from Robert McLiam Wilson
Directed by Paul Mills
Andrews Lane Theatre

Touchdown Theatre Company
Shaker by Nicholas McInerny
Directed by Annie Griffin
Andrews Lane Theatre

Second Level Theatre Project
Sick Dying Dead and Back by Bernie Downes
Directed by Carol Scanlan and Peter Sheridan
Project Arts Centre

Silverlands by Antoine Ó Flatharta
Directed by Andy Hinds
Peacock Theatre

Aisteiori Bulfin
Sinne Clann Tom by Padraig Ó Gillogain
Directed by Tony De Barra
Coláiste Mhuire

Benchtours
The Splitting of Latham by Michael Duke
Directed by Magdalena Schamberger
Players Theatre

Acewise Productions
The Streets of Dublin by Dion Boucicault in a new version by Fergus Linehan
Directed by Brian deSalvo
Tivoli Theatre

Summer by Edward Bond
Directed by Peter O’Shaughnessy
Focus Theatre

Tartuffe by J-B. P. Molière in a new version by Michael West
Directed by Alan Stanford
Gate Theatre

Lambert Puppet Theatre
The Three Little Pigs
City Arts Centre

Back to top

Irish Life Dublin Theatre Festival 1993 (4 - 16 October)

Al Andalus
Antonio Vargas Flamenco Dance Theatre
Choreographed by Antonio Vargas
Olympia Theatre

Avner the Eccentric
Samuel Beckett Theatre

Brothers of the Brush by Jimmy Murphy
Directed by David Byrne
Peacock Theatre

Pigsback Theatre Company
Buffalo Bill Has Gone To Alaska by Colin Teevan
Directed by Jim Culleton
Andrews Lane Theatre

Dynamo Theatre Company
The Challenge by Gilbert Dupuis
Directed by Alain Fourier
Riverbank Theatre

Dance for Another Place written and choreographed by John Scott
Irish Modern Dance Theatre
Project Arts Centre

A Doll’s House by Henrik Ibsen, translated by John Tinsdale
Directed by Karel Reisz
Gate Theatre

Ennio Marchetto
Olympia Theatre

Tehatr Gwent
Eye of the Storm by Charles Way
Directed by Gary Meredith
City Arts Centre

Wet Paint Arts
F! devised by the company from a scenario by David Grant
Directed by David Grant
Riverbank Theatre

Famine by Tom Murphy
Abbey Theatre
Directed by Garry Hynes

Graffiti Theatre Company
Fishy Tales by Enda Walsh
Directed by Emelie FitzGibbon
City Arts Centre

Punchbag Theatre
Foggy Hairs and Green Eyes by Tom Mac Intyre
Directed by David Quinn
Project Arts Centre

Daghdha Dance Company
For Company/Territorial Claims
Choreography by Mary Nunan
Project Arts Centre

Parti-Pris Theatre Company
Hatchet Plan by the company
Directed by Nick Herrett and Toby Jones
Andrews Lane Theatre

Charabanc Theatre Company
The Illusion , adapted by Peter Sheridan from Corneille
Directed by Peter Sheridan
Samuel Beckett Theatre

Opera Theatre Company
Jenufa by Leoš Janacek
Directed by Lindsey Posner
Samuel Beckett Theatre

Umbrella Theatre
Kabarett Valentin by David Lavender and Colin Granger
Directed by David Lavender
Bank of Ireland Arts Centre

The Mexican Hound
Katie Has Been Drowned by Alex van Warmerdam
Directed by Alex van Warmerdam
Tivoli Theatre

Keely and Du by Jane Martin
Directed by Caroline FitzGerald
Olympia Theatre

The Nest by Frank Xavier Kroetz
Directed by Ray Yeates
Andrews Lane Theatre

Gloria
Night After Night by Neil Bartlett and Nicholas Bloomfield
Directed by Neill Bartlett
Samuel Beckett Theatre

A Nightmare for C
Darwin, composed, choreographed and directed by Shanghai Taro
The Shanghai Taro Butou Koushi
Samuel Beckett Theatre

Odissi Classical Dance from India
Edmund Burke Hall

One Man written, performed, and directed by Steven Berkoff
Gaiety Theatre

Stravagario Maschere
Opera by Enrico Frattaroli
Directed by Enrico Frattaroli
Project Arts Centre

The Other Side of Paradise by John Kane
Directed by Susie Fuller
Andrews Lane Theatre

Second Age
Othello by William Shakespeare
Directed by Alan Stanford
Tivoli Theatre

Co-Motion Theatre Company
Para by Joe O’Byrne
Directed by Joe O’Byrne
Riverbank Theatre

Paul Merton
Olympia Theatre

Plastered
Trestle Theatre Company
Andrews Lane Theatre

Sandra/Manon by Michel Tremblay
Directed by Vanessa Fielding
Andrews Lane Theatre

Very Special Arts Ireland
Slice of Life by Tara Farrell and Niamh Dowd
Directed by Emelie FitzGibbon
City Arts Centre

Far Cry
Talking to the Wall by Gerard Mannix Flynn
Directed by Conall Morrison
Project Arts Centre

American Theater Works
The Taffetas by Rick Lewis
Directed by Arthur Whitelaw
Gaiety Theatre

Island Theatre Company
The Tempest by William Shakespeare
Directed by Terry Devlin
Kilmainham Gaol

Rough Magic Theatre Company
The Way of the World by William Congreve
Directed by Lynne Parker
Project Arts Centre

TEAM
The Well by Ken Bourke
Directed by Susie Kennedy
City Arts Centre

Royal Shakespeare Company
The Winter’s Tale by William Shakespeare
Directed by Adrian Noble
Gaiety Theatre

Back to top

Irish Life Dublin Theatre Festival 1994 (3 - 16 October)

The Usual Suspects
The American Century by Murphy Guyer
Directed by Bob McCracken
Andrews Lane Theatre

Anorak of Fire by Stephen Dinsdale
Directed by Sarah Frankcom
Project Arts Centre

Macnas
Buile Shuibhne/Sweeny , adapted by Páraic Breathnach and devised by the company
Directed by Rod Goodall
Coláiste Mhuire

Chamber Music by Hugh Leonard
Directed by Patrick Mason
Abbey Theatre

Chinese State Circus
RDS

CandoCo Dance Company
Christy Don’t Leave So Soon and other pieces
Choreographed by Adam Benjamin and Celeste Dandeker with Lea Parkinson
Samuel Beckett Theatre

Tandarica Theatre
Cinderella
Directed by Silviu Purcarete
Father Matthew Hall

London Stage Company
The Comeback, adapted by Isse Ogata
Directed by David Duly
Andrews Lane Theatre

Barabbas... The Company
Come Down From the Mountain John Clown , devised and directed by the company
Samuel Beckett Theatre

Teatrul Anton Pann
Decameron 646, adapted by Silviu Purcarete from Giovanni Boccaccio
Directed by Silviu Purcarete
Tivoli Theatre

Fascinating Aida
Directed by Nica Burns
Olympia Theatre

Opera Theatre Company
From The Diary of Virginia Woolf by Dominick Argento and Twelve Poems of Emily Dickinson by Aaron Copland
National Concert Hall

Loopline Theatre Company
The Good Thief by Conor McPherson
Directed by Conor McPherson
Furnace

Trestle Theatre Company
Hanging Around, by the company
Andrews Lane Theatre

Graffiti Theatre Company
The Happy Prince by Oscar Wilde
Directed by Emelie FitzGibbon
Father Matthew Hall

Wim Vandekeybus/Ultima Vez
Her Body Doesn’t Fit Her Soul
Choreographed and directed by Wim Vandekeybus
Olympia Theatre

Rough Magic Theatre Company
Hidden Charges by Arthur Riordan
Directed by Lynne Parker
Project Arts Centre

Desperate Optimists
Hope
Composed By Kaffe Matthews
Project Arts Centre

The Kiss by Michael Harding
Directed by Michael Harding
Project Arts Centre

Co-Motion Theatre Company
Loco County Lonesome by Pat McCabe
Directed by Joe O’Byrne
Olympia Theatre

Second Age Theatre Company
Macbethby William Shakespeare
Directed by Alan Stanford
Riverbank Theatre

The Mai by Marina Carr
Directed by Brian Brady
Peacock Theatre

Smashing Times
Mary and Lizzie by Frank McGuinness
Directed by Jo Mangan
Crypt

Molly Sweeney by Brian Friel
Directed by Brian Friel
Gate Theatre

Nuova Compagnia Di Canto
Castle Hall

Observe the Sons of Ulster Marching Towards the Somme by Frank McGuinness
Directed by Patrick Mason
Abbey Theatre

Playwrights and Actors Company
Oscar by David Norris
Directed by Caroline FitzGerald
Andrews Lane Theatre

TEAM
Out of Line by Maeve Ingoldsby
Directed by Susie Kennedy
Father Matthew Hall

Visible Fictions
Peacemaker by David Holman
Directed by Mark Leese
Father Matthew Hall

Derevo
The Rider
Directed and choreographed Anton Adasinsky
Samuel Beckett Theatre

Very Special Arts Company
Riders on the Storm by Emily Casey and William Kennedy
Directed by Gerry Morgan
City Arts Centre

The Risen People by James Plunkett
Directed by Peter and Jim Sheridan
Gaiety Theatre

Irish Modern Dance Theatre
Ruby Red, with music by Michael Scott
Choreographed by John Scott
Tivoli Theatre

Zenda Productions
Snow White and The Yellow Packs by Karen Egan
Directed by Karen Egan
City Arts Centre

Théâtre de Complicité
The Street of Crocodiles, adapted by Simon McBurney from Bruno Schultz
Directed by Simon McBurney
Olympia Theatre

Calypso Theatre Company
Trickledown Town by Donal O’Kelly
Directed by Kenneth Glenaan
City Arts Centre

Bickerstaffe Theatre Company
True Lines devised by the company
Directed by John Crowley
City Arts Centre

Emilyn Claid
Virginia Minx at Play
Choreographed by Emilyn Claid
Project Arts Centre

Voices of the Disappeared
Readings in aid of Amnesty International
Gaiety Theatre

Brouhaha
Whatever the Weather
Directed by Alain Gautre
Players Theatre

Turak Theatre D’Objets
Zboide, des pissenlites aux etoiles, by the company with music by Christopher Roche
Directed by Michael Laubu
Father Matthew Hall

Back to top

Irish Life Dublin Theatre Festival 1995 (2 – 14 October)

Ages of Man by Richard Hayter
Selections from Shakespeare
Footsbarn tent, Iveagh Gardens

Bob Downe
Olympia Theatre

The Passion Machine
Buddleia by Paul Mercier
Directed by Paul Mercier
Project Arts Centre

London Stage Company
City Life by Issei Ogata
Directed by Yuzo Morita
Samuel Beckett Theatre

CoisCéim Dance Theatre
Dances with Intent
Choreographed by David Bolger with Diana Richardson
Samuel Beckett Theatre

Bickerstaffe
Double Helix devised and written by the company
Directed by John Crowley
Andrews Lane Theatre

Cheek By Jowl
The Duchess of Malfi by John Webster
Directed by Declan Donnellan
Gaiety Theatre

Barnstorm Theatre
Earwigs by Maeve Ingoldsby
Directed by Patrick Sutton
The Ark

Eddie Izzard
Gaiety Theatre

Clarion/Seven Muses
An Evening With Queen Victoria by Katrina Hendrey
Directed by Katrinia Hendrey
Gaiety Theatre

TEAM
Fixing Bill Haley by Ken Bourke
Directed by Patrick Sutton
City Arts Centre

Good Evening, Mr. Collins by Tom Mac Intyre
Directed by Kathy McArdle
Peacock Theatre

Opera Circus
Kill Me, I Love You…Too devised by the company
With directorial contributions from David Glass, Peta Lily, Kathryn Hunter and Marcello Magni
Andrews Lane Theatre

TEAM
Kirkle by Paula Meehan
Directed by Susie Kennedy
The Ark

Muziektheater Transparant
A Lie of Beauty by Samuel Barber
Directed by Guy Coolen
Andrews Lane Theatre

Black Box Theatre
The Lithium Waltz by Barry McKinley
Directed by Paul Brennan
Andrews Lane Theatre

Saratoga International Theater Institute (SITI)
The Medium, adapted by Anne Bogart from writings by Marshall McLuhan
Directed by Anne Bogart
Samuel Beckett Theatre

Actors Touring Company
The Modern Husband by Paul Godfrey
Directed by Nick Philippou
Andrews Lane Theatre

My Boyfriend’s Back by Julian Clary
Olympia Theatre

A Night at the Cotton Club
Jiving Lindy Hoppers/Harry Strutters/Hot rhythm Orchestra
Gaiety Theatre

Very Special Arts
No Need to Argue, written by students from Pobalscoil Neasáin, Baldoyle
Directed by Gerry Morgan
City Arts Centre

Footsbarn Travelling Theatre
The Odyssey, adapted from Homer by the company
Iveagh Gardens

The Only True History of Lizzie Finn by Sebastian Barry
Directed by Patrick Mason
Abbey Theatre

Teater Figur
A Peaceful Man, written by Torun Lian from texts by Henry Michaux and Fernando Pessoa
Directed by Anne-Mali Soether
Samuel Beckett Theatre

Rough Magic Theatre Company
Pentecost by Stewart Parker
Directed by Lynne Parker
Project Arts Centre

The Picture of Dorian Grey, adapted by Gavin Kostick from Oscar Wilde
Directed by Alan Stanford
Gate Theatre

Irish Arts Centre
Public Enemy by Kenneth Branagh
Directed by Kenneth Branagh
Andrews Lane Theatre

Teatro dell'Angolo
Pyjamas by Nino D’Introna, Graziano Melano, Giacomo Ravicchio
Directed by Nino D’Introna and Giacomo Ravicchio
The Ark

Pigsback Theatre Company
Sardines by Michael West
Directed by Michael West
Samuel Beckett Theatre

Green Thumb Theatre Company
Seasaw by Dennis Foon
The Ark

Domestic Rep
Staying Married written, performed and directed by Moira Keefe and Charlie Oates
Andrews Lane Theatre

Les Deux Mondes
The Tale of Teeka by Michel Marc Bouchard
Directed by Daniel Meilleur
Samuel Beckett Theatre

Fitzroy Productions
The Waste Land by T.S. Eliot
Directed by Deborah Warner
Magazine Fort, Phoenix Park

Back to top

Dublin Theatre Festival 1996 (7 - 19 October)

Aida
Aladdin, adapted for the stage by Gianni Franceschini
The Ark

Susanne Linke/Urs Dietrich
And, Suddenly
Choreographed by Susanne Linke and Urs Dietrich
Peacock Theatre

Macnas
Balor , adapted by Páraic Breathnach
Directed by Rod Goodall
Olympia Theatre

Cirque Eloize
Gaiety Theatre

Royal Shakespeare Company
The Comedy of Errors by William Shakespeare
Directed by Tim Supple
Dublin City University

Royal National Theatre
Dealer’s Choice by Patrick Marber
Directed by Patrick Marber
Gaiety Theatre

Usual Suspects
Dog Man by Claudette Sutherland
Directed by Bob McCracken
Andrews Lane Theatre

Pigsback Theatre Company
The Flesh Addict by Gavin Kostick
Directed by Jim Culleton
Temple Bar Music Centre

Bickerstaffe Theatre Company
Hard To Believe by Conall Morrison
Directed by Conall Morrison
Andrews Lane Theatre

Indulgence
Desperate Optimists
Arthouse

Tam Tam (Holland)
Island, devised by the company
The Ark

Passion Machine
Kitchensink by Paul Mercier
Directed by Paul Mercier
Andrews Lane Theatre

Theatre Omnibus
Last Night’s Fun by Dermot Healy
Directed by Dermot Healy
Project Arts Centre

Offshore International Cultural Project
Les Danaides, after Aeschylus
Directed by Silviu Purcarete
National Basketball Arena

Rough Magic Theatre Company
Northern Star by Stewart Parker
Directed by Lynne Parker
Samuel Beckett Theatre

Tam Tam (Holland)
Obstacles, devised by the company
The Ark

Arad Goch
Over the Stone by Mari Rhian Owen
The Ark

Starving Artists
Road Movie by Godfrey Hamilton
Directed by Lorenzo Mele
Peacock Theatre

Crisus (USA)
SAPA created by Malcolm McClay and Jeff Becker
Project Arts Centre

She Stoops to Folly , adapted by Tom Murphy from Oliver Goldsmith
Abbey Theatre
Directed by Patrick Mason

Snowshow created by Slava Polunin
Gaiety Theatre

Stella by Starlight by Bernard Farrell
Directed by Ben Barnes
Gate Theatre

DubbelJoint Productions
Stones in His Pockets by Marie Jones
Directed by Pam Brighton
Tivoli Theatre

Barabbas... The Company
Strokehauling devised by the company
Directed by Raymond Keane
Project Arts Centre

Arad Goch
Tailesin written and directed by Jeremy Turner
The Ark

Pan Pan Theatre Company
Tailor’s Requiem by Gavin Quinn
Directed by Gavin Quinn
Project Arts Centre

GandJ Productions
Trainspotting, adapted by Harry Gibson from Irvine Welsh
Directed by Harry Gibson
Olympia Theatre

Movimento Danza
The Two Souls of Guarrancine
Choreographed by Gabriella Stazio
Peacock Theatre

Oscar McLennan
Urban Minefields by Oscar McLennan and Anne Seagrave
Project Arts Centre

Irish Modern Dance Theatre
You Must Tell the Bees devised by Tom Mac Intyre
Choreographed by John Scott
Peacock Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1997 (6 – 18 October)

A Border Worrier by John Byrne
Project @ The Mint

Theatre Kameleon
The Amazing Adventures of Mr. De Wit
The Ark

The Train Theatre
The Ark

A Touch of Light by Patricia O’Donovan
Directed by Patricia O’Donovan

Cirque Plume
RDS

Carbone 15
Dead Souls
Directed by Gilles Maheu
Samuel Beckett Theatre

Ex Machina Elsinore by Robert Lepage
Directed by Robert Lepage
Gaiety Theatre

Fascinating Aida
Directed by Nica Burns
Gaiety Theatre

Teatergruppen Mariehonen
Henry and the Seahorses
The Ark

Da Da Kamera
Here Lies Henry created by Daniel MacIvor and Daniel Brooks
Directed by Daniel Brooks
Project @ The Mint

It’s a Slippery Slope written and performed by Spalding Gray
Tivoli Theatre

Druid Theatre Company and the Royal Court Theatre
The Leenane Trilogy: The Beauty Queen of Leenane, A Skull in Connemara and The Lonesome West by Martin McDonagh
Directed by Garry Hynes
Olympia Theatre

Passion Machine
Massive Damages by Declan Lynch
Directed by Gerard Stembridge
Tivoli Theatre

Edinburgh International Festival, Nottingham Playhouse and the Barbican
Measure for Measure by William Shakespeare
Directed by Stéphane Braunschweig
Gaiety Theatre

Melonfarmer by Alex Johnson
Directed by Jimmy Fay
Peacock Theatre

Amharchlann de hÍde
Milseog an tSamhraidh by Éilis Ní Dhuibhne
Directed by Kathy McArdle
Samuel Beckett Theatre

Green Thumb Theatre
New Kid written and directed by Dennis Foon
The Ark

Theatre Cryptic
Parallel Lines, excerpts from Ulysses by James Joyce, with music by David Paul Jones
Directed by Cathie Boyd
Project @ The Mint

National Theatre of Craiova
Phaedra after Seneca and Euripides
Directed by Silviu Purcarete
SFX Centre

Theatre Terrific
Scraping the Surface by Vic Albert
The Ark

The Secret Fall of Constance Wilde by Thomas Kilroy
Directed by Patrick Mason
Abbey Theatre

National Theatre of Craiova
Titus Andronicus by William Shakespeare
Directed by Silviu Purcarete
SFX City Theatre

Starving Artists
Viper’s Opium by Godfrey Hamilton
Directed by Lorenzo Mele
Andrew’s Lane Theatre

The Weeping of Angels by Joseph O’Connor
Directed by Alan Stanford
Gate Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1998 (5 - 17 October)

Amazing Grace by Michael Harding
Directed by Brian Brady
Peacock Theatre

By the Bog of Cats by Marina Carr
Directed by Patrick Mason
Abbey Theatre

La Cuadra de Sevilla
Carmen by Salvadora Távora
Directed by Salvadora Távora
RDS

Circus Ethiopia
Gaiety Theatre

Anomalie/Josef Nadj
The Cry of the Chameleon
Directed and choreographed by Josef Nadj
National Basketball Arena

Macnas
Diamonds in the Soil devised by Patrick O’Reilly
Directed by Mikel Murfi
Olympia Theatre

Societas Raffaello Sanzio
Giulio Cesare after William Shakespeare
Directed by Romeo Castellucci
Samuel Beckett Theatre

Tamarind Theatre Company
Hellcab by Will Kern
Directed by Jennifer Markowitz
Tivoli Theatre

Théâtre des Confettis
L is for Elephant by Jean-Frédéric Messier, translated by Richard Simas
Directed by Jean-Frédéric Messier
The Ark

Theater Waidspeicher/Puppentheater Erfurt
Miss Tong Tong
The Ark

Passion Machine
Native City by Paul Mercier
Directed by Paul Mercier
Tivoli Theatre

Red Kettle
The Salvage Shop by Jim Nolan
Directed by Ben Barnes
Gaiety Theatre

East Productions
Shakespeare’s Villains – A Masterclass in Evil by Steven Berkoff
Directed by Steven Berkoff
Olympia Theatre

Maly Drama Theatre of St. Petersburg
Stars in the Morning Sky by Alexander Galin
Directed by Lev Dodin
Gaiety Theatre

Ronnie Burkett’s Theatre of Marionettes
Tinka’s New Dress created by Ronnie Burkett
Coláiste Mhuire

Tomas Kubinek
Certified Lunatic and Master of the Impossible
The Ark

Uncle Vanya by Anton Chekhov in a new version by Brian Friel
Directed by Ben Barnes
Gate Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 1999 (4 - 16 October)

Young Vic Theatre Company
Arabian Nights, adapted by Dominic Cooke
Directed by Dominic Cooke
Olympia Theatre

Rough Magic Theatre Company
Boomtown by Pom Boyd, Declan Hughes, and Arthur Riordan
Directed by Lynne Parker
Meeting House Square

Company B Belvoir/Black Swan Theatre
Cloudstreet, adapted by Nick Enright and Justin Monjo from the novel by Tim Winton
Directed by Neil Armfield
SFX Centre

Bickerstaffe Theatre Company
Comedians by Trevor Griffiths
Directed by Jimmy Fay
Andrew’s Lane Theatre

English National Opera
The Diary of One Who Vanished, a song cycle by Leoš Janacek with lyrics in a new version of Ozek Kalda’s poems by Seamus Heaney
Directed by Deborah Warner
Gaiety Theatre

Dolly West’s Kitchen by Frank McGuinness
Directed by Patrick Mason
Abbey Theatre

Storybox Theatre
The Half-Chick and Two Tales
The Ark

Compagnie Voix-Off
House Clown conceived by Damien Bouvet
The Ark

Travelling Light Theatre Company
Into the West, adapted from Jim Sheridan’s screenplay by Greg Banks
Directed by Greg Banks
The Ark

Shared Experience
Jane Eyre, adapted by Polly Teale from the novel by Charlotte Brontë
Directed by Polly Teale
Gaiety Theatre

The Map Maker’s Sorrow by Chris Lee
Directed by Brian Brady
Peacock Theatre

Mabou Mines
Peter and Wendy, adapted from the novel by J. M. Barrie by Liza Lorwin
Directed by Lee Breuer
Tivoli Theatre

Fishamble
The Plains of Enna by Pat Kinevane
Directed by Jim Culleton
Tivoli Theatre

The Wrestling School
Scenes From an Execution by Howard Barker
Directed by Howard Barker
Civic Theatre

The Spirit of Annie Ross by Bernard Farrell
Directed by Ben Barnes
Gate Theatre

Gesher Theatre
The Village by Joshua Sobol
Directed by Yevgeny Arye
Olympia Theatre

Opera Theatre Company
Wall of Cloud by Raymond Deane
Directed by Jason Byrne
Samuel Beckett Theatre

Hot Mouth
You Say What I Mean But What You Mean Is Not What I Said
Civic Theatre

Zany Waves
Compagnie Coatimundi
The Ark

Back to top

eircom Dublin Theatre Festival 2000 (30 September - 12 October)

Teatro Settimo
Aquarium by Lucio Diana, Roberto Tarasco, Adriana Zamboni
The Ark

Edinburgh International Festival, Abbey Theatre, and Dublin Theatre Festival
Barbaric Comedies by Ramón María del Vallé-Inclán in a new version by Frank McGuinness
Directed by Calixto Bieito
Abbey Theatre

Dublin Theatre Festival
bedbound by Enda Walsh
Directed by Enda Walsh
New Theatre

Down the Line by Paul Mercier
Directed by Lynne Parker
Peacock Theatre

Dracula, The Music and Film by Philip Glass
National Concert Hall

Dublin Carol by Conor McPherson
Directed by Robin Lefèvre
Gate Theatre

Societas Raffaello Sanzio
Genesi by Romeo Castellucci and the company
Directed by Romeo Castellucci
O’Reilly Theatre

Barabbas... The Company
God’s Gift, adapted by John Banville from Heinrich von Kleist’s Amphytron
Directed by Veronica Coburn
O’Reilly Theatre

Royal National Theatre
Hamlet by William Shakespeare
Directed by John Caird
Gaiety Theatre

Footsbarn Travelling Theatre
The Inspector, adapted from Nikolai Gogol’s The Government Inspector
Directed by Paddy Hayter
Iveagh Gardens

Théâtre Granit Scène Nationale de Belfort
The Librarian’s Fantasy written and directed by Ezéchiel Garcia-Romeu and François Tomsu
Bank of Ireland Arts Centre

Théâtre de Complicité
Light, adapted by Simon McBurney and Matthew Broughton from the book by Togny Lindgren, and devised by the company
Directed by Simon McBurney
Gaiety Theatre

Macnas
The Lost Days of Ollie Deasy created by Macnas and Mikel Murfi
Directed by Mikel Murfi
Mansion House

Masked Marvels and Wondertales by Michael Cooper
The Ark

Dynamo Théâtre
Mur-Mur by Yvan Côté, Jacqueline Gosselin, Robert Dion, Daniel B. Hétu, Pierre Leclerc, and Guylaine Paul
Directed by Robert Dion
The Ark

Company B
The Small Poppies by David Holman
Directed by Neil Armfield
Tivoli Theatre

Abhann Productions
The Well devised by Tony Mac Mahon and John Comiskey
Directed by John Comiskey
Vicar Street

Back to top

eircom Dublin Theatre Festival 2001 (1 - 14 October)

Bailegangaire by Tom Murphy
Directed by Tom Murphy
Peacock Theatre

Famine (a reading) by Tom Murphy
Directed by Patrick Mason
Abbey Theatre

The Gigli Concert by Tom Murphy
Directed by Ben Barnes
Abbey Theatre

Calypso Productions
Guess Who’s Coming for the Dinner by Roddy Doyle
Directed by Bairbre Ní Chaoimh
Andrew’s Lane Theatre

The Harlem Gospel Choir
Olympia Theatre

Ich Liebe Dich, adapted by Gavin Friday and Martin Seezer from the music of Kurt Weil
Directed by John Comiskey
Tivoli Theatre

Wee Stories for Children Theatre Company
Labyrinth – Mystery of the Monster in the Maze by Andy Cannon and David Troughton
The Ark

Théâtre des Bouffes du Nord
Le Costume by Can Themba, adapted by Mothobi Mutoatse and Barney Simon, in a French adaptation by Marie-Helene Estienne
Directed by Peter Brook
Tivoli Theatre

Blue Raincoat Theatre Company
Macbeth after William Shakespeare
Directed by Niall Henry
Tivoli Theatre

La Compaòia Markeliòe
Mambrú
The Ark

Compagnie James Carlès
Minuit by James Carlès
The Ark

The Morning After Optimism by Tom Murphy
Directed by Gerard Stembridge
Peacock Theatre

Ambassador Theatre Group/Act Productions
The Mystery of Charles Dickens by Peter Ackroyd
Directed by Patrick Garland
Gaiety Theatre

Inbal Pinto Dance Company
Oyster by Inbal Pinto
Directed by Avshallom Pollack
Olympia Theatre

The Watermill Theatre
Rose Rage, adapted from Shakespeare’s Henry VI plays by Edward Hall and Roger Warren
Directed by Edward Hall
O’Reilly Theatre

The Sanctuary Lamp by Tom Murphy
Directed by Lynne Parker
Peacock Theatre

Rebbeck Penny
Scaramouche Jones by Justin Butcher
Directed by Rupert Goold
Samuel Beckett Theatre

Three Short Plays
Come on Over by Conor McPherson, directed by Conor McPherson; White Horses by Neil Jordan, directed by Neil Jordan; The Yalta Game by Brian Friel
after Anton Chekhov, directed by Karel Reisz
Gate Theatre

Humanitat
Tindersticks
Olympia Theatre

Little Bigtop Theatre for Children
Washday by Joanna Williams
Directed by John Lee
The Ark

Betty Nansen Theatre
Woyzeck after Georg Büchner with music and lyrics by Tom Waits and Kathleen Brennan
Directed by Robert Wilson
Gaiety Theatre

A Whistle in the Dark by Tom Murphy
Directed by Conall Morrison
Abbey Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 2002 (30 September - 12 October)

Ariel by Marina Carr
Directed by Conall Morrison
Abbey Theatre

Barabbas... The Company
Blowfish by Veronica Coburn
Directed by Veronica Coburn
The Ark

Royal National Theatre
Closing Time by Owen McCafferty
Directed by James Kerr
Tivoli Theatre

Lyric Theatre, Belfast
Conversations on a Homecoming by Tom Murphy
Directed by Conall Morrison
Gaiety Theatre

Done Up Like a Kipper by Ken Harmon
Directed by Pat Kiernan
Peacock Theatre

Steppenwolf Theatre Company
Glengarry Glen Ross by David Mamet
Directed by Amy Morton
Olympia Theatre

The Hand by Donal O’Kelly
Directed by Donal O’Kelly
Liberty Hall Theatre

Infrarouge Théâtre, Quebec
Jimmy by Marie Brassard
Samuel Beckett Theatre
Directed by Marie Brassard

Marianne Faithful
Olympia Theatre

Broomhill Opera
The Mysteries conceived and created by Mark Dornford-May and Charles Hazlewood
Directed by Mark Dornford-May
Gaiety Theatre

De Onderneming
The Notebook and The Proof, adapted for the stage by Carly Wijs, Robby Cleiren, Rysard Turbiasz, and Gunther Lesage from the works of Agota Kristof
Samuel Beckett Theatre

One Helluva Life by William Luce
Directed by Bryan Forbes
Tivoli Theatre

See You Next Tuesday , adapted by Ronald Harwood from Francis Veber’s Le Dîner de Cons
Directed by Robin Lefèvre
Gate Theatre

Druid Theatre Company
Sive by John B. Keane
Directed by Garry Hynes
Olympia Theatre

Seinendan Theatre Company
Tokyo Notes
Directed by Oriza Hirata
Samuel Beckett Theatre

What Ever: An American Odyssey in Eight Acts by Heather Woodbury
Directed by Dudley Saunders
Liberty Hall Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 2003 (29 September - 11 October)

Tam Tam objektentheatre
Bear, The Story of a Hero written by Marije van der Sande with lyrics by Wim Meuwissen
Directed by Wim Hofman
The Ark

Ellis and Bheki
Boy Called Rubbish devised and created by Ellis Pearson and Bheki Mkhwane
The Ark

Producões Real Pelagio
Casio Tone devised by Sergio Pelagio and Silvia Real
The Ark

Duck by Stella Feehily
Abbey Theatre presents Out of Joint and Royal Court Theatre Peacock Theatre
Directed by Max Stafford-Clark

Ex Machina
the far side of the moon by Robert Lepage
Directed by Robert Lepage
O’Reilly Theatre

Fascinating Aida: One Last Flutter
Directed by Christopher Luscombe
Liberty Hall Theatre

Compañía María Pagés
Flamenco Republic
Artistic direction by María Pagés
Olympia Theatre

Fabulous Beast
Giselle by Michael Keegan-Dolan
Directed by Michael Keegan-Dolan
Samuel Beckett Theatre

Birmingham Repertory Theatre and Edinburgh International Festival
Hamlet by William Shakespeare
Directed by Calixto Bieito
Olympia Theatre

Barabbas...The Company
Hurl by Charlie O’Neill
Directed by Raymond Keane
Tivoli Theatre

Royal Shakespeare Company
The Lieutenant of Inishmore by Martin McDonagh
Directed by Wilson Milam
Olympia Theatre

ITIM Theatre Ensemble and the Cameri Theatre of Tel Aviv
Mythos, adapted by Rina Yerushalmi from Aeschylus’s Oresteia, translated by Aharon Shabtai and Shimon Buzaglo
Directed by Rina Yerushalmi
Tivoli Theatre

Performances by Brian Friel
Directed by Patrick Mason
Gate Theatre

The Shape of Metal by Thomas Kilroy
Abbey Theatre
Directed by Lynne Parker

Druid Theatre Company
Sharon’s Grave by John B. Keane
Directed by Garry Hynes
Gaiety Theatre

The Tiger Lillies
Liberty Hall Theatre

Tommy Tiernan
Tommy Tiernan’s Original Stories for Children by Tommy Tiernan and Yvonne McMahon
The Ark

Dublin Theatre Festival and Opera Ireland present Het muziek Lod and Ro Theatre
The Woman Who Walked into Doors based on the novel by Roddy Doyle with music by Kris Defoort and libretto by Guy Cassiers and Kris Defoort
Directed by Guy Cassiers
Gaiety Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 2004 (23 September - 9 October)

Buffo conceived and performed by Howard Buten
The Ark

The Dandy Dolls by George Fitzmaurice, Purgatory by W.B. Yeats, and Riders to the Sea by J.M. Synge
Directed by Conall Morrison
Peacock Theatre

Guthrie Theatre
Death of a Salesman by Arthur Miller
Directed by Joe Dowling
Gaiety Theatre

Vélo Théâtre
Envelopes and Packages by Charlot Lemoine
The Ark

Steppenwolf Theatre Company
Frankie and Johnny in the Clair de Lune by Terrence McNally
Directed by Austin Pendleton
Olympia Theatre

The Gigli Concert by Tom Murphy
Directed by Ben Barnes
Abbey Theatre

I Do Not Like Thee, Doctor Fell by Bernard Farrell
Directed by Martin Drury
Abbey Theatre

Rough Magic Theatre Company
Improbable Frequency by Arthur Riordan and Bell Helicopter
Directed by Lynne Parker
O’Reilly Theatre

Far Cry Productions
James X by Gerard Mannix Flynn
Directed by Pam Brighton
Liberty Hall Theatre

Jan Lauwers and Needcompany
No Comment by Josse De Pauw, Charles L. Mee, and Jan Lauwers
Choreographed by Tijen Lawton and Jan Lauwers
Samuel Beckett Theatre

Observe the Sons of Ulster Marching Towards the Somme by Frank McGuinness
Directed by Robin Lefèvre
Abbey Theatre

Cheek By Jowl
Othello by William Shakespeare
Directed by Declan Donnellan
Tivoli Theatre

Portia Coughlan by Marina Carr
Directed by Brian Brady
Peacock Theatre

Theatre en Gros et en Detail
Portofino Ballade by Peter Rinderknecht
Directed by Andreas 'Paulchen' Günther with Peter Rinderknecht
The Ark

Gate Theatre and the Royal Court Theatre
Shining City by Conor McPherson
Directed by Conor McPherson
Gate Theatre

Lyngo Theatre Company
Tom Thumb, adapted and directed by Marcello Chiarenza, translated by Patrick Lynch
The Ark

Galway Arts Festival
Trad by Mark Doherty
Directed by Mikel Murfi
Andrew’s Lane Theatre

Societas Raffaello Sanzio
Tragedia Endogonidia by Romeo Castellucci
Directed by Romeo Castellucci
Samuel Beckett Theatre

Chekhov International Theatre Festival
Twelfth Night by William Shakespeare
Directed by Declan Donnellan
Olympia Theatre

Druid Theatre Company
The Well of the Saints and The Tinker’s Wedding
Directed by Garry Hynes
Tivoli Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival International 2005 (30 September - 15 October)

Rezo Gabriadze Theatre-Studio
Battle of Stalingrad: A Requiem by Rezo Gabriadze
Directed by Rezo Gabriadze
Samuel Beckett Theatre

Betrayal by Harold Pinter
Directed by Robin Lefèvre
Gate Theatre

Tricycle Theatre
Bloody Sunday: Scenes from the Saville Inquiry edited by Richard Norton-Taylor
Directed by Nicolas Kent with Charlotte Westenra
Abbey Theatre

Shared Experience in association with Guildford’s Yvonne Arnaud Theatre and the Lyric Hammersmith
Brontë by Polly Teale
Directed by Polly Teale
Project Arts Centre

Fabulous Beast Dance Theatre
The Bull by Michael Keegan-Dolan
Directed by Michael Keegan-Dolan
O’Reilly Theatre

The Abbey Theatre and The Lyric Theatre Belfast
Hamlet by William Shakespeare
Directed by Conall Morrison
Peacock Theatre

Delphi Productions
I Am My Own Wife by Doug Wright
Directed by Moisés Kaufman
Gaiety Theatre

Royal Lyceum Theatre Company, Edinburgh
Laurel and Hardy by Tom McGrath
Directed by Tony Cownie
Olympia Theatre

Theater Handgemenge
Lords of the Railway created by the company from an idea by Peter Mueller
Directed by Markus Joss
The Ark

Old Times by Harold Pinter
Directed by Michael Caven
Gate Theatre

Erfreuliches Theater Erfurt
Queen of Colours by Eva Noell and Paul Olbrich
Directed by Eva Noell and Paul Olbrich
The Ark

OKT/Vilnius City Theatre
Romeo and Juliet by William Shakespeare
Directed by Oskaras Korsunovas
Gaiety Theatre

Teatro Hugo and Ines
Short Stories created and performed by Hugo Suarez and Inés Pasic
The Ark

Glynis Henderson Productions and the Lyric Hammersmith
Some Girls Are Bigger Than Others conceived by Andrew Wale and Perrin Manzer Allen with the songs of Morrissey and Marr (The Smiths)
Directed by Andrew Wale
Olympia Theatre

Mopo Productions
Tshepang by Lara Foot Newton
Directed by Lara Foot Newton
Samuel Beckett Theatre

AKHE
White Cabin by Maxim Isaev and Pavel Semchenko
Project Arts Centre

Victoria
White Star after an idea by Vanessa Van Durme
Directed by Lies Pauwels
Samuel Beckett Theatre

A Watermill Theatre production by Propeller
The Winter’s Tale by William Shakespeare
Directed by Edward Hall
Abbey Theatre

Gaia Teatro
The Worlds of Fingerman by Inés Pasic
Directed by Inés Pasic
The Ark

Back to top

Dublin Theatre Festival International 2006 (28 September - 14 October)

Victoria
Aalst: A True Story conceived by Pol Heyvaert
Directed by Pol Heyvaert
Project Arts Centre

Alice Trilogy by Tom Murphy
Directed by Tom Murphy
Peacock Theatre

Rough Magic Theatre Company
The Bonefire by Rosemary Jenkinson
Directed by Lynne Parker
Project Arts Centre

Cabaret Décadanse
Laughter Lounge

Came So Far For Beauty – An Evening of Leonard Cohen Songs conceived and conducted by Hal Willner
The Point Theatre

Deutsches Theater Berlin
Emilia Galotti by Gotthold Ephraim Lessing
Directed by Michael Thalheimer
Gaiety Theatre

Druid Theatre Company
Empress of India by Stuart Carolan
Directed by Garry Hynes
Abbey Theatre

The Corn Exchange
Everyday by Michael West and the company
Directed by Annie Ryan
Samuel Beckett Theatre

The Exonerated by Jessica Blank and Eric Jensen
Directed by Bob Balaban
Liberty Hall Theatre

Festen, adapted by David Eldridge from the film by Thomas Vinterberg, Mogens Rukov, and Bo hr. Hansen
Directed by Selina Cartmell
Gate Theatre

Schaubühne am Lehniner Platz
Hedda Gabler by Henrik Ibsen
Directed by Thomas Ostermeier
Abbey Theatre

4D Art
La Tempête by William Shakespeare, translated by Normand Chaurette
Directed by Michel Lemieux, Victor Pilon, and Denise Guilbault
O’Reilly Theatre

Far Cry Productions
Letting Go of that Which You Most Ardently Desire by Gerrard Mannix Flynn
Various locations in Dublin

Catherine Wheels Theatre Company
Lifeboat by Nicola McCartney
Directed by Gill Robertson
The Ark

Shared Experience in association with Guilford’s Yvonne Arnaud Theatre
Orestes by Helen Edmundson based on Euripides
Directed by Nancy Meckler
Olympia Theatre

Paines Plough
Product by Mark Ravenhill
Directed by Lucy Morrison
Project Arts Centre

Katona József Theatre
Rattledanddisappeared by András Vinnai and Viktor Bodó
Directed by Viktor Bodó
O’Reilly Theatre

The Syringa Tree by Pamela Gien
Directed by Larry Moss
The Olympia Theatre

Vélo Théâtre
There’s a Rabbit in the Moon
Directed by Francesca Bettini
The Ark

Omsk State Drama Theatre
The Vacationers by Maxim Gorky
Directed by Evgeny Marchelli
Gaiety Theatre

Ute Lemper
Olympia Theatre

Back to top

Ulster Bank Dublin Theatre Festival 2007 (26 September - 14 October)

Tof Théâtre
Bistouri by Alain Moreau
Directed by Alain Moreau
The Ark

Krétakör
BLACKland devised by the company
Directed by Arpad Schilling
O’Reilly Theatre

SITI Company
bobrauschenbergamerica by Charles L. Mee
Directed by Anne Bogart
Project Arts Centre

C41 and datamatics [ver. 1.0] by Ryoji Ikeda
Irish Museum of Modern Art

Théâtre des Bouffes du Nord and the Young Vic Theatre
Fragments by Samuel Beckett
Directed by Peter Brook
Tivoli Theatre

The Giraffe’s Journey by Robert Abbiati
The Ark

Gorgeous Morons by Bradford Scobie and Julie Atlas Muz
New Theatre

Théâtre des Bouffes du Nord
The Grand Inquisitor, adapted by Marie Helene Estienne from Dostoevsky’s Brothers Karamazov
Directed by Peter Brook
Tivoli Theatre

Sankai Juku
Hibiki
Directed and choreographed by Ushio Amagatsu
Gaiety Theatre

National Theatre of Great Britain
The History Boys by Alan Bennett
Directed by Nicholas Hytner
Olympia Theatre

Homeland created and performed by Laurie Anderson
Olympia Theatre

House/Boy by Nicky Paraiso
Directed by Ralph B. Pena
New Theatre

Pan Pan
The Idiots by Lars von Trier
Directed by Gavin Quinn
Project Arts Centre

Rough Magic Theatre Company
Is This About Sex? By Christian O’Reilly
Directed by Lynne Parker
Pavilion Theatre, Dun Laoghaire

Katona József Theatre
Ivanov by Anton Chekhov
Directed by Tamas Ascher
O’Reilly Theatre

Fabulous Beast Dance Theatre
James Son of James by the company
Directed by Michael Keegan-Dolan
Samuel Beckett Theatre

Royal Court Theatre, Pentabus Theatre Company and Ulster Bank Dublin Theatre Festival
Kebab by Gianina Carbunariu, translated by Philip Osment
Directed by Orla O’Loughlin
Project Arts Centre

La Marea by Mariano Pensotti, translated by Conor Hanratty
Directed by Mariano Pensotti
Quartière Bloom

Druid Theatre Company
Long Day’s Journey into Night by Eugene O’Neill
Directed by Garry Hynes
Gaiety Theatre

Junges Ensemble Stuttgart
Minor Matters by Gitte Kath und Jakob Mendel
Directed by Brigitte Dethier
The Ark

Legs on the Wall
On the Case conceived by Debra Batton
Directed by Debra Batton and Mark Murphy
George’s Dock

The Playboy of the Western World by Bisi Adigun and Roddy Doyle from the play by J. M. Synge
Directed by Jimmy Fay
Abbey Theatre

Fishamble
The Pride of Parnell Street by Sebastian Barry
Directed by Jim Culleton
Tivoli Theatre

Scam Theatre and Bristol Old Vic
Private Peaceful by Michael Morpugo, adapted by Simon Reade
Directed by Simon Reade
The Ark

SITI Company
Radio Macbeth, adapted by the company from the play by William Shakespeare
Directed by Anne Bogart and Darron L. West
Project Arts Centre

Reggie Watts
Created and performed by Reggie Watts
New Theatre

Young@Heart
Road to Nowhere staged by No Theater
Directed by Bob Climan and Roy Faudree
O’Reilly Theatre

Krétakör
The Seagull by Anton Chekhov
Directed by Arpad Schilling
Project Arts Centre

Back to Back Theatre
small metal objects devised by Simon Laherty, Sonia Teuben, Bruce Gladwin, Genevieve Morris, and Jim Russell
Directed by Bruce Gladwin
Mayor Square

Improvised Music Company
Sonos ’E Memoria by Gianfranco Cabbidu and Paulo Fresu
Vicar Street

The 7 Fingers/Les 7 doigts de la main
Traces, conceived and directed by the company
Olympia Theatre

Uncle Vanya by Anton Chekhov in a version by Brian Friel
Directed by Robin Lefèvre
Gate Theatre

Woman and Scarecrow by Marina Carr
Directed by Selina Cartmell
Peacock Theatre

Back to top

Ulster Bank Dublin Theatre Festival 2008 (25 September – 12 October)

Carte Blanche
The Attic Under the Sky from an idea by Sara Topsøe-Jensen
Directed by Malco Oliveros
The Ark

1927
Between the Devil and the Deep Blue Sea by Suzanne Andrade
Directed by Suzanne Andrade
Project Arts Centre

National Theatre of Scotland
Black Watch by Gregory Burke
Directed by John Tiffany
RDS

CHRG
Caligula by Albert Camus in a new version by David Greig
Directed by Conor Hanratty
Project Arts Centre

The Corn Exchange
Cat on a Hot Tin Roof by Tennessee Williams
Directed by Annie Ryan
Project Arts Centre

Barabbas... The Company
Circus, devised and directed by Raymond Keane
Samuel Beckett Theatre

Druid Theatre Company and Atlantic Theater
The Cripple of Innismaan by Martin McDonagh
Directed by Garry Hynes
Olympia Theatre

Created by Theatre O
Delirium , adapted by Enda Walsh from Dostoevsky’s The Brothers Karamazov
Directed by Joseph Alford
Peacock Theatre

CoisCéim Dance Theatre
Dodgems by Charlie O’Neill
Directed and choreographed by David Bolger
O’Reilly Theatre

NIE (New International Encounter)
The End of Everything Ever, devised and directed by the company
The Ark

News from Nowhere
ENGLAND by Tim Crouch
Directed by Karl James and a smith
Dublin City Gallery: The Hugh Lane

Gare St. Lazare Players
First Love by Samuel Beckett
Directed by Judy Hegarty Lovett
Project Arts Centre

Elevator Repair Service
Gatz, A verbatim presentation of F. Scott Fitzgerald's The Great Gatsby
Directed by John Collins
Project Arts Centre

National Theatre of Great Britain
Happy Days by Samuel Beckett
Directed by Deborah Warner
Abbey Theatre

Lily Productions
Heart of Darkness by Joseph Conrad
Performed by Gavin Kostick
Number 10

Hedda Gabler by Henrik Ibsen in a version by Brian Friel
Directed by Anna Mackmin
Gate Theatre

A.L.O.D.H.E.
It's Only the End of the World by Jean-Luc Lagarce
Directed by Manuel Orjuela Cortes
Pavilion Theatre, Dun Laoghaire

Timbre 4
La Omision de la Familia Coleman by Claudio Tolcachir
Directed by Claudio Tolcachir
Pavilion Theatre, Dun Laoghaire

An Eric Abraham - Isango/Portobello Production
The Magic Flute, adapted from Mozart’s opera by Mark Dornford-May, with words and music by Mandisi Dyantyis, Mbali Kgodintsi, Pauline Malefane, and Nolufefe Mtshabe
Directed By Mark Dornford-May
Gaiety Theatre

Vestuport Theatre and Lyric, Hammersmith
Metamorphosis by Franz Kafka, adapted and directed by David Farr and Gisli Orn Gardarsson
Olympia Theatre

Fishamble
Rank by Robert Massey
Directed by Jim Culleton
Helix

Victoria
That Night Follows Day by Victoria and Tim Etchells
Directed by Tim Etchells
Project Arts Centre

National Theatre of Great Britain
Waves devised by Katie Mitchell and the company
Directed by Katie Mitchell
Samuel Beckett Theatre

While We Were Holding It Together, concept by Ivana Müller
Project Arts Centre

Compagnia Rodisio
The Wolf and the Goat, translated by Richard R. Nybakken
The Ark

National Theatre of Great Britain
The Year of Magical Thinking by Joan Didion
Directed by David Hare
Gaiety Theatre

Living Space Theatre Company in association with Bedrock Productions
You Are Here by Ioanna Anderson
Directed by Tara Derrington
Quartière Bloom

Back to top

Ulster Bank Dublin Theatre Festival 2009 (24 September – 11 October)

Project Arts Centre and THISISPOPBABY
A Woman in Progress by Panti
Directed by Philip McMahon
Project Arts Centre

Force Majeure
The Age I’m In
Directed by Kate Champion
Pavilion Theatre

Buck Jones and the Body Snatchers by Ken Bourke
Directed and produced by Joan Sheehy
Ionad an Phiarsaigh

The Birds , adapted from a short story by Daphne Du Maurier
Written and directed by Conor McPherson
Gate Theatre

Ex Machina
The Blue Dragon, by Marie Michaud and Robert Lepage
Directed by Robert Lepage
O’Reilly Theatre

Compagnie Louis Brouillard
Cet Enfant
Written and directed by Joel Pommerat
Samuel Beckett Theatre

Pan Pan
The Crumb Trail by Gina Moxley
Directed by Gavin Quinn
Project Arts Centre

Nomad Theatre Network in association with Livin’ Dred Theatre Company
The Dead School by Pat McCabe
Directed by Padraic McIntyre
Pavilion Theatre and Draiocht

Freefall by Michael West in collaboration with the company
Project Arts Centre
Directed by Annie Ryan

Goodbye Mr Muffin
Teater Refleksion and De Rode Heste
The Ark

Gruppe 38
Hans Christian, You Must be an Angel
Created by Phillipe LeFebvre, Paolo Cardono, Catherine Poher, Claus Helbo, Bodil Alling, Joakim Eggert, Soren Sondberg, Sille Heltoft, Kim Kirkaby, Arne Fich and Jakob Kirkegaard
The Ark

Gruppe 38
Hansel and Gretel
Directed by Hans Ronne
The Ark

Hotel Modern
Kamp
Samuel Beckett Theatre

Can and Abel Theatres
The Manganiyar Seduction
Directed by Roysten Abel
Gaiety Theatre

The Stomach Box
No Worst There is None
Directed by Dylan Tighe, music composed by Seán Óg
Newman House

Druid Theatre Company
The New Electric Ballroom
Written and Directed by Enda Walsh
Abbey Theatre, Peacock Stage

Ontroerend Goed, Kopergietery and Richard Jordan Productions Ltd
Once and for all we’re going to tell you who we are so shut up and listen
Directed by Alexander Devriendt
Project Arts Centre

National Theatre (UK) and Live Theatre Newcastle
The Pitmen Painters by Lee Hall
Directed by Max Roberts
Gaiety Theatre

HAU Berlin and Goethe-Institute Egypt
Radio Muezzin
Conceived and directed by Stefan Kaegi
Samuel Beckett Theatre

Brokentalkers in association with the Abbey Theatre
Silver Stars by Sean Millar
Project Arts Centre

Featherhead Productions
Slat
Conceived and directed by Trevor Knight
Smock Alley Theatre

Teater Refleksion and Teater My
Songs From Above
The Ark

Tales of Ballycumber by Sebastian Barry
Directed by David Leveaux
Abbey Theatre

Chekhov International Theatre Festival and Cheek By Jowl
Three Sisters by Anton Chekhov
Directed by Declan Donnellan
Gaiety Theatre

DV8 Physical Theatre
To Be Straight With You
Conceived and directed by Lloyd Newson
O’Reilly Theatre

Back to top

Ulster Bank Dublin Theatre Festival 2010 (30 September – 17 October)

Hoipolloi
360
Created and performed by Hugh Hughes and Friends
Smock Alley Theatre

565+
Conceived and directed by Una McKevitt
Project Arts Centre

* Company SJ
Act Without Words II by Samuel Beckett
Directed by Sarah Jane Scaife
Outdoor performance

News From Nowhere and A Royal Court Theatre
The Author by Tim Crouch
Directed by Karl James
Project Arts Centre

Ontroerend Goed in association with Richard Jordan Productions Ltd
A Game of You
Created by Alexander Dev
riendt, Joeri Smet, Sophie De Somere, Nocolaas Leten, Maria Dafneros, Charlotte De Bruyne, Aurelie Lannoy, Kristof Coenen and Eden Falk Smock Alley Theatre

Abbey Theatre
B for Baby by Carmel Winters
Directed by Mikel Murfi
The Peacock

Boston Marriage by David Mamet
Directed by Aoife Spillane-Hinks
Gate Theatre

Celebration by Harold Pinter
Directed by Wayne Jordan
Gate Theatre

Circa
Directed by Yaron Lifschit, created by Lifschitz and the Circa Ensemble
Gaiety Theatre

Diciembre
Teatro en el Blanco
Written and directed by Guillermo Calderon
Project Arts Centre

Talking Theatre
The Danton Case by Stanislawa Przybyszewska
Directed by Jan Klata
Project Arts Centre

Endgame by Samuel Beckett
Directed by Alan Stanford
Gate Theatre

A Headlong Theatre, Chichester Festival Theatre and Royal Court Production
Enron by Lucy Prebble
Directed by Rupert Goold
Gaiety Theatre

National Stary Teatr
Factory 2
Written and Directed by Krystian Lupa
O’Reilly Theatre

Hoipolloi
Floating
Created and performed by Hugh Hughes and Friends
Smock Alley Theatre

Teater Refleksion De Rode Heste
Goodbye Mr. Muffin
The Ark

The Ark in association with Theatre Lovett
The Girl who Forgot to Sing Badly by Finegan Kruckemeyer
Directed by Lynne Parker
The Ark

Ontroerend Goed in association with Richard Jordan Productions Ltd
Internal
Created by Alexander Devriendt, Sophie De Somere, Aurelie Lannoy, Nicolaas Leten and Joeri Smet
Smock Alley Theatre

John Gabriel Borkman by Henrik Ibsen, in a new version by Frank McGuinness
Directed by James MacDonald
Abbey Theatre

Vivarium Studio
L’effet de Serge
Conceived, directed and designed by Philippe Quesne
Samuel Beckett Theatre

Studio ORKA
Lava
Concept by Studio ORKA
Dubh Linn Garden, Dublin Castle

BonteHond
Lying Down
Concept and Direction by Noel Fischer
The Ark

Male Instruments & Mariusz Wilczynski
Liberty Hall Theatre

Barrow Street Theatre in association with The Axis: Ballymun
No Child... by Nilaja Sun
Directed by Hal Brooks
The Axis: Ballymun

Rough Magic
Phaedra , adapted by Hilary Fannin and Ellen Cranitch
Directed by Lynne Parker
Project Arts Centre

Pan Pan Theatre
The Rehearsal, Playing the Dane (the text of Hamlet by William Shakespeare)
Directed by Gavin Quinn
Samuel Beckett Theatre

Hoipolloi
Story of a Rabbit
Created and performed by Hugh Hughes and friends
Smock Alley Theatre

Druid
The Silver Tassie by Sean O’Casey
Directed by Garry Hynes
Gaiety Theatre

Ontroerend Goed in association with Richard Jordan Productions Ltd
The Smile off Your Face
Directed by Sophie de Somere and Joeri Smet
Smock Alley Theatre

TR Warszawa
T.E.O.R.E.M.A.T. Written and directed by Grzegorz Jarzyna
O’Reilly Theatre, Belvedere

Playgroup and Ian Wilson in associated with Project Arts Centre
Una Santa Oscura composed by Ian Wilson
Directed by Tom Creed
Project Arts Centre

Watt by Samuel Beckett
Directed by Tom Creed
Gate Theatre

Back to top

Ulster Bank Dublin Theatre Festival 2011 (29 September – 16 October)

16 Possible Glimpses by Marina Carr
Directed by Wayne Jordan
Abbey Theatre

Teatret Gruppe 38
A Sonatina
Directed by Bodil Alling
The Ark

The Animals and Children took to the Streets
created by 1927
Project Arts Centre

Studio ORKA
Berninna
Conceived by Philippe Van de Velde, Martine Decroos, Katrien Pierlet, Dominique Van Malder, Jo Jochems, Cecilia De Mulder and Emmanuelle Schotsaert
No. 11 North Great George’s Street

Brokentalkers
The Blue Boy
Devised and directed by Feidlim Cannon and Gary Keegan, music by Séan Millar
The Lir

Company Finzi Pasca and Chekhov International Theatre Festival in association with Theatre de Vidy-Lausanne
Donka, A letter to Chekhov
Written and directed by Danielle Finzi Pasca
Gaiety Theatre

Rise Productions and the Lisa Richards Agency
Fight Night by Gavin Kostick
Directed by Bryan Burroughs
The New Theatre

Les ballets C de la B
Gardenia
Directed by Alain Platel and Frank Van Laecke, concept by Vanessa Van Durme
Gaiety Theatre

THEATREclub
Heroin
Directed by Grace Dyas
Smock Alley Theatre

HotForTheatre
I Heart Alice Heart I
Written and directed by Amy Conroy
Civic Theatre, Project Arts Centre (Cube), Draíocht Studio, Pavilion Theatre

Richard Jordan Productions Ltd in association with the Baxter Theatre (University of Cape Town) and Pleasance
Itsoseng by Omphile Molusi
Directed by Tina Johnson
Axis: Ballymun

Abbey Theatre and the National Theatre of Great Britain
Juno and the Paycock by Sean O’Casey
Directed by Howard Davies

Carte Blanche
Kalejdoskop
Directed by Sara Topsøe-Jensen and Clare Butler
Banquet Hall, Smock Alley Theatre

Toneelgroep Amsterdam
La Voix Humaine by Jean Cocteau
Directed by Ivo van Hove

Anu Productions
Laundry
Directed by Louise Lowe
Laundry, Lower Sean MacDermott St

Siren Productions
The Lulu House
Directed by Selina Cartmell
James Joyce House (The Dead), 15 Usher’s Island

Othello c’est qui, by Gintersdorfer/Klaßen
Smock Alley Theatre

Rough Magic
Peer Gynt by Henrik Ibsen in a new version by Arthur Riordan
Directed by Lynne Parker
O’Reilly Theatre

Corcadorca
Request Programme by Franz Xaver Krotz
Ambassador Theatre
Directed by Pat Kiernan

Revolution Now!
Concept by Gob Squad
Samuel Beckett Theatre

Fabulous Beast Dance Theatre and Sadler’s Wells, London
Rian
Directed and choreographed by Michael Keegan Dolan, musical direction by Liam Ó Maonlaí
Gaiety Theatre

She She Pop & Their Fathers: Testament
created by She She Pop
Samuel Beckett Theatre

The Performance Corporation
Slattery’s Sago Saga , adapted by Arthur Riordan from the unfinished novel by Flann O’Brien
Directed by Jo Mangan
Rathfarnam Castle

The Speckled People by Hugo Hamilton
Directed by Patrick Mason
Gate Theatre

Ulster Bank Dublin Theatre Festival and Landmark Productions
Testament by Colm Tóbín
Directed by Garry Hynes
Project Arts Centre

THISISPOPBABY
Trade by Mark O’Halloran
Directed by Tom Creed
Meet at O’Reilly Theatre

Anu Productions
World’s End Lane
The LAB
Directed by Louise Lowe

Kneehigh
The Wild Bride
Directed by Emma Rice
Gaiety Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 2012 (27 September – 14 October)

Fuel and Inua Ellams
The 14th Tale by Inua Ellams
Directed by Thierry Lawson
Project Arts Centre

Druid Theatre Company
A Whistle in the Dark by Tom Murphy
Directed by Garry Hynes
Gaiety Theatre

Red Kettle and Garter Lane
Beyond the Brooklyn Sky by Michael Hilliard Mulcahy
Directed by Peter Sheridan
Axis: Ballymun

Junk Ensemble
Bird With Boy
Conceived and created by Jessica Kennedy, Megan Kennedy and Jo Timmins
12 Henrietta Street

ANU Productions
The Boys of Foley Street
Directed by Louise Lowe
The LAB

Druid Theatre Company
Conversations on a Homecoming by Tom Murphy
Directed by Garry Hynes
Gaiety Theatre

Forced Entertainment
The Coming Storm
Directed by Tim Etchells
Samuel Beckett Theatre

The Corn Exchange
Dubliners by James Joyce, adapted by Michael West and Annie Ryan
Directed by Annie Ryan
Gaiety Theatre

HotForTheatre
Eternal Rising of the Sun
Written and performed by Amy Conroy
The Lir

Pan Pan
Everyone is King Lear in His Own Home
Directed by Gavin Quinn
Smock Alley Theatre

Druid Theatre Company
Famine by Tom Murphy
Directed by Garry Hynes
Gaiety Theatre

Okidok
Ha Ha Ha
Devised by Xavier Bouvier and Benoit Devos
The Ark

Tall Tales Theatre Company and Soltice Arts Centre
Halcyon Days by Deirdre Kinahan
Directed by David Horan
Smock Alley Theatre

The Wooster Group
Hamlet by William Shakespeare
Directed by Elizabeth LeCompte
OReilly Theatre

Brokentalkers
Have I No Mouth
Written and directed by Feidlim Cannon and Gary Keegan
Project Arts Centre

Theatre Lovett
The House That Jack Filled by Finegan Kruckemeyer
Directed by Muireann Ahern
Project Arts Centre

The Last Summer by Declan Hughes
Directed by Toby Frow
Gate Theatre

Battersea Arts Centre
Mouth Open, Story Jump Out
Conceived and created by Polarbear
The Ark

Campo
Mystery Magnet by Miet Warlop
Directed by Miet Warlop
Samuel Beckett Theatre

The Picture of Dorian Gray
Adapted and directed by Neil Bartlett
Abbey Theatre

Calipo Theatre Company in association with Drogheda Arts Festival
Pineapple by Phillip McMahon
Directed by David Horan
The Lir

The Company
Politik
Devised by The Company, designed by Ciarán O’Melia
Samuel Beckett Theatre

Shona Reppe
Potato Needs a Bath
Created by Shona Reppe, co-created by Andy Manley
The Ark

Dylan Tighe
Record
Written and directed by Dylan Tighe
The New Theatre

Shibari by Gary Duggan
Directed by Tom Creed
Abbey Theatre

Elevator Repair Service
The Select (the sun also rises) based on the novel by Ernest Hemingway
Directed by John Collins
O’Reilly Theatre

Dublin Theatre Festival, Hatch Theatre Company and Landmark Productions
The Talk of the Town by Emma Donoghue
Directed by Annabelle Comyn
Project Arts Centre

Wide Open Opera
Tristan Und Isolde by Richard Wagner
Directed by Yannis Kokkos, conducted by Fergus Sheil
Bord Gáis Energy Theatre

Catherine Wheels Theatre Company
White
Created by Andy Manley, directed by Gill Robertson
The Ark

Zachary Oberzan
Your Brother, Remember?
Conceived and directed by Zachary and Gator Oberzan
Project Arts Centre

Back to top

Dublin Theatre Festival 2013 (26 September – 13 October)

Theatre Lovett
A Feast of Bones by Frances Kay
Directed by Muireann Ahearn and Louis Lovett
The Ark

Teatret Gruppe 38 and Carte Blanche
A True Tall Tale
Created by Sara Topsøe-Jensen, Bodil Alling, Søren Søndberg, Kim Glud, Søren la Cour, Lars K. Olesen
Smock Alley Theatre

Lone Twin
Beastie by Gary Winters and Gregg Whelan
The Ark

Fishamble: the New Play Company
The Bruising of Clouds by Sean McLoughlin
Directed by Jim Culleton
Pavilion Theatre, Draíocht, Civic Theatre Tallaght, axis:Ballymun

Rough Magic
The Critic by Richard Brinsley Sheridan
Directed by Lynne Parker
The Culture Box, concluding at Ark

The Corn Exchange
Desire Under the Elms by Eugene O’Neill
Directed by Annie Ryan
Smock Alley Theatre

Junk Ensemble
Dusk Ahead
Concept and choreography by Jessica Kennedy and Megan Kennedy
Project Arts Centre

Actors Touring Company
The Events by David Greig, composed by John Browne
Directed by Ramin Gray
Abbey Theatre, on the Peacock Stage

L’amicale de Production
Germinal
Conceived by Halory Goerger and Antoine Defoort
Project Arts Centre (Space Upstairs)

Chelfitsch
Ground and Floor
Written and directed by Toshiki Okada
Samuel Beckett Theatre

The Hanging Gardens by Frank McGuinness
Directed by Patrick Mason
Abbey Theatre

Dublin Youth Theatre
I’ve to Mind Her by Shaun Dunne
Directed by Gary Keegan
Smock Alley Theatre, Black Box

Teater My
Little Steps by Mette Rosleff and Giacomo Ravicchio
Directed by Giacomo Ravicchio
The Ark

Maeve’s House by Eamon Morrissey, featuring extracts from the writing of Maeve Brennan
Directed by Gerard Stembridge
Abbey Theatre, on the Peacock stage

Janek Turkowsi
Margarete
Goethe-Institute

New York City Players
Neutral Hero
Written and directed by Richard Maxwell
Project Arts Centre (Space Upstairs)

TheEmergencyRoom and Galway Arts Festival
riverrun , adapted by Olwen Fouéré through the voice of the river in James Joyce’s Finnegans Wake
Directed by Olwyn Fouéré
Project Arts Centre (Space Upstairs)

Royal Shakespeare Company
The Rape of Lucrece by William Shakespeare, adapted by Elizabeth Freestone, Feargal Murray and Camille O’Sullivan
Directed by Elizabeth Freestone
OReilly Theatre, Belvedere

The Tadpole Repertory
Taramandal by Neel Chaudhuri
Directed by Neel Chaudhuri
Project Arts Centre (Cube)

The Threepenny Opera by Bertolt Brecht and Kurt Weill
Directed by Wayne Jordan
Gate Theatre

Ant Hampton and Britt Hatzius
This Is Not My Voice Speaking
Temple Bar Gallery and Studios

Mundo Perfeito
Three Fingers Below the Knee
Written and directed by Tiago Rodrigues
Project Arts Centre

Desperate Optimists
Tom and Vera
Written and directed by Christine Molloy and Joe Lawlor
Samuel Beckett Theatre

Gare St Lazare Players Ireland
Waiting for Godot by Samuel Beckett
Directed by Judy Hegarty Lovett
Gaiety Theatre

Fuel, Roundhouse and King’s Cultural Institute
While You Wait , a series of 10 podcasts
Dublin Airport

Theatre Replacement and Neworld Theatre
Winners and Losers by Marcus Youssef and James Long
Project Arts Centre (Cube)

Circa Ensemble
Wunderkammer
Created and directed by Yaron Lifschitz and the ensemble
Gaiety Theatre

Back to top

Dublin Theatre Festival 2014 (26 September – 13 October)

The Corn Exchange
A Girl is a Half-formed Thing by Eimear McBride. Adapted for the stage by Annie Ryan
Directed by Annie Ryan
Samuel Beckett Theatre

El Patio Teatro
A Mano
Created and performed by Julián Sáenz-López and Izaskun Fernández
The Ark

Adishatz / Adieu
Created and performed by Jonathan Capdevielle
Project Arts Centre (Space Upstairs)

Gallarus Productions
After Sarah Miles
Written and directed by Michael Hilliard Mulcahy
axis:Ballymun, Draíocht Studio, Civic Theatre Loose End Studio, Pavilion Theatre

Book Burning
Written and performed by Pieter De Buysser
Project Arts Centre (Space Upstairs)

Druid
Brigit & Bailegangaire by Tom Murphy
Directed by Garry Hynes
The Olympia Theatre

Brokentalkers
Frequency 783
Written and directed by Feidlim Cannon and Gary Keegan
Project Arts Centre (Cube)

Back to Back Theatre
Ganesh Versus the Third Reich
Created by Mark Deans, Marcia Ferguson, Bruce Gladwin, Nicki Holland, Simon Laherty, Sarah Mainwaring, Scott Price, Kate Sulan, Brian Tilley, David Woods
Directed by Bruce Gladwin
OReilly Theatre, Belvedere

Schaubühne Berlin
Hamlet by William Shakespeare
Directed by Thomas Ostermeier
Bord Gáis Energy Theatre

Nicola Gunn / SANS Hotel
Hello my name is
Created and performed by Nicola Gunn
Smock Alley Theatre

Robert Softley / The Arches
If These Spasms Could Speak by Robert Softley
Directed by Sam Rowe
Project Arts Centre (Cube)

ILBIJERRI Theatre Company
Jack Charles V The Crown by Jack Charles and John Romeril
Directed by Rachael Maza
Samuel Beckett Theatre

The Mariner by Hugo Hamilton
Directed by Patrick Mason
Gate Theatre

Benjamin Verdonck
notallwhowanderarelost
Created by Benjamin Verdonck, Iwan Van Vlierberghe, Sven Roofhooft, Sébastien Hendrickx, Han Stubbe, Louisa Vanderhaegen, Griet Stellamans
Smock Alley Theatre

Our Few and Evil Days
Written and directed by Mark O’Rowe
Abbey Theatre

Untitled Projects
Paul Bright’s Confessions of a Justified Sinner
Directed by Stewart Laing
Abbey Theatre, on the Peacock Stage

BERLIN
Perhaps all the dragons
Conceived by Bart Baele and Yves Degryse
Smock Alley Theatre

Fíbín Teo.
Réiltín le Paul Mercier
Directed by Paul Mercier
Abbey Theatre, on the Peacock Stage

Pan Pan Theatre
The Seagull and Other Birds
Directed by Gavin Quinn
Project Arts Centre (Space Upstairs)

Fishamble: The New Play Company
Spinning by Deirdre Kinahan
Directed by Jim Culleton
Smock Alley Theatre

Dublin Youth Theatre
Spring Awakening (a tragedy of childhood) by Frank Wedekind
Directed by György Vidovsky
axis:Ballymun

The Curious Scrapbook of Josephine Bean
Created, designed and performed by Shona Reppe
The Ark

Slingsby
The Tragical Life of Cheeseboy by Finegan Kruckemeyer
Conceived and directed by Andy Packer
The Ark

Branar Téatar do Pháistí and Teater Refleksion
The Way Back Home
Directed by Marc Mac Lochlainn and Bjarne Sandborg
The Ark

ANU Productions
Vardo
Directed by Louise Lowe
Oonagh Young Gallery

what happens to the hope at the end of the evening
Written and performed by Tom Crouch and Andy Smith
Directed by Karl James
Abbey Theatre, on the Peacock Stage

Teatro de Chile
Zoo
Directed by Manuela Infante
Smock Alley Theatre

Back to top

Promotional Code

  • Please enter your special offer code.